„Statistical thinking will one day be as necessary a qualification for efficient citizenship as the ability to read and write”. (H.G.Wells, 1865)

Umiejętność myślenia statystycznego nigdy nie była bardziej istotna niż w dzisiejszym społeczeństwie opartym na danych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zależny od danych i technologii, umiejętność skutecznego odczytywania, interpretowania i przekazywania danych stała się kluczem sukcesu osobistego i zawodowego. Wykorzystując myślenie statystyczne, jednostki i organizacje mogą odkrywać wzorce, trendy i spostrzeżenia, które w przeciwnym razie mogłyby pozostać niezauważone.

W Katedrze Statystyki i Ekonometrii rozumiemy znaczenie umiejętności statystycznych i analitycznych we współczesnym świecie. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby wyposażyć naszych studentów w narzędzia, których potrzebują, aby odnieść sukces zawodowy.

Zespół 

Katedra Statystyki i Ekonometrii jest jedną z większych Katedr na Wydziale Zarządzania i Ekonomii. W jej skład wchodzą specjaliści z zakresu statystyki, ekonometrii, prognozowania, big data, a także analiz przestrzennych i wielowymiarowych.

Więcej informacji na stronie Zespół

Nauka 

Tematyka badań naukowych realizowanych w Katedrze Statystyki i Ekonometrii obejmuje m.in:

  • nierówności dochodowe,
  • globalne łańcuchy wartości,
  • etykę kwanytfikacji,
  • pomiar pracy nieformalnej,
  • analizy szarej strefy,
  • ocenę stopnia realizacji celów zrównoważonego rozwoju,
  • konwergencję społeczną,
  • transformację energetyczną,
  • ryzyko i konkurencję cenową na rynkach kredytów detalicznych.

Więcej informacji na stronie Nauka

Dydaktyka

Katedra realizuje zajęcia dydaktyczne na wszystkich kierunkach oferowanych na Wydziale Zarządzania i Ekonomii. Pracownicy KSiE prowadzą prace licencjackie, inżynierskie oraz magisterskie. Podstawą programu nauczania KSiE jest rozwój umiejętności ilościowych i analitycznych, które są niezbędne do zrozumienia i rozwiązywania złożonych problemów w realnym świecie. Tematyka zajęć dydaktycznych obejmuje wachlarz narzędzi i metod analizy danych zaczynając od postaw statystyki i statystyki matematycznej, poprzez ekonometrię finansową i przestrzenną, kończąc na big data i zaawansowanych metodach prognozowania. Zajęcia i dyplomy prowadzone są zarówno w języku polskim, jak i angielskim. KSiE sprawuje również pieczę nad specjalnością certyfikowaną EMOS.

Więcej informacji na stronie Dydaktyka


 

Powrót do strony Katedr