Inżynieria Danych (w jęz. angielskim) | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Inżynieria Danych (w jęz. angielskim)

Podejmowanie ważnych decyzji opiera się na zbieraniu i analizowaniu wielu informacji. Inżynieria danych pomaga w zrealizowaniu tego celu, łącząc doświadczenia i wiedzę z dwóch obszarów: informatyki i zarządzania.

Studenci kierunku dowiadują się, jak postępować z dużymi ilościami danych pochodzącymi z różnych źródeł, uczą się również je interpretować. Wszystko to w oparciu o programy i algorytmy komputerowe, a także wiedzę z matematyki, statystyki i ekonomii. Dzięki dużej liczbie zajęć praktycznych można mieć pewność, że po ukończeniu studiów nie zostaniemy jedynie teoretykami, lecz fachowcami przygotowanymi do działania w biznesie.

Profile: Eksploracja danych w podejmowaniu decyzji managerskich, Inteligentne przetwarzanie danych

Tryb: stacjonarne

Stopień: inżynierskie

Czas trwania: 7 semestrów

studia stacjonarne studia niestacjonarne
koszt dla obywateli Polski bezpłatne nie są prowadzone
język wykładowy angielski
przedmioty maturalne brane pod uwagę przy rekrutacji:
  • matematyka
  • przedmiot dodatkowy: informatyka albo fizyka
  • j. polski
  • j. obcy

Inżynieria danych jest kierunkiem międzywydziałowym, prowadzonym w języku angielskim przez Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Wydział Zarządzania i Ekonomii.

Argumenty za:

• Duże zapotrzebowanie firm na specjalistów łączących umiejętności informatyczne z wiedzą ekonomiczną.
  • Możliwość specjalizacji po 4. semestrze w kierunku „twardym” (zaawansowana analiza danych) lub „miękkim” (zarządzanie i ekonomia).
  • Nowoczesne laboratoria.

Perspektywy zatrudnienia:

• Zarówno działy IT firm, gdzie wiedzę informatyczną można spożytkować dla strategicznych celów biznesowych, jak i działy ekonomiczne, gdzie można wykorzystać swoją wiedzę ekonomiczną dla zidentyfikowania potrzeb informatycznych firmy.
  • Pośredniczenie między projektującymi narzędzia informatyczne a kadrą kierowniczą przedsiębiorstw.
  • Szeroko pojęty biznes – bankowość, finanse, marketing.

Ciekawostka:

• Redakcja magazynu Harvard Business Review, prestiżowego pisma dla menadżerów, uznała inżynierię danych (data science) za najbardziej atrakcyjny zawód XXI wieku.
  • Kierunek unikatowy w skali kraju.

Absolwent potrafi:

• analizować i interpretować dane ekonomiczne w celu podejmowania trafnych decyzji gospodarczych
  • potrafi pozyskiwać wiedzę z wielu obszarów, w szczególności z zakresu matematyki, informatyki, statystyki, ekonomii oraz umiejętności logicznego myślenia
  • umie pozyskiwać, używać i przetwarzać dane przy użyciu specjalistycznych narzędzi do różnych celów