W semestrze letnim 2025 Katedra Filozofii i Metodologii Nauk rozpoczyna codwutygodniowe seminarium naukowe. Będziemy na nim czytać wybrane teksty filozoficzne, które były, są i będą stymulującym wyzwaniem intelektualnym. Na spotkaniach będziemy się starać sięgać zarówno do klasyków, przeczytanych niegdyś pobieżnie i niestarannie, jak i do autorów dzieł być może niesłusznie zapomnianych.

W semestrze letnim zdecydowaliśmy się na lekturę jednego z najbardziej ambitnych i zarazem kontrowersyjnych tekstów dwudziestego wieku. Na seminarium katedralnym będziemy czytać Anty-Edypa Gillesa Deleuze’a i Félixa Guattariego!

Anty-Edyp (1972, pol. tłumaczenie 2017) to dzieło już ma poły legendarne. Frustrująco rapsodyczne i konceptualnie rozwichrzone, jest kwintesencją nowoczesnego podejścia do pisania i uprawiania filozofii, pod wieloma względami pozostając książką wyrosłą z ducha swojej epoki. Tekst powstał na zgliszczach obyczajowej rewolucji lat 60. i najeżony jest odniesieniami do literatury modernistycznej, psychoanalizy, etnologii i ekonomii, reprezentując prawdopodobnie najciekawszy projekt filozoficzny drugiej połowy dwudziestego wieku.

Zapraszamy chętnych do uczestnictwa w seminarium, gdzie będziemy zgłębiać, komentować, objaśniać, oraz szukać inspiracji w porywającym, acz niełatwym, czytanym na głos – niemal zdanie po zdaniu – tekście Anty-Edypa.

Spotkania będą odbywać się popołudniami, najczęściej w środę albo wtorek.

Najbliższe spotkanie odbędzie się w środę 9 kwietnia o godzinie 15:00 w sali 511 budynku Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej (ul. Traugutta 79).

O terminach kolejnych spotkaniach będziemy informować na bieżąco.