Data dodania: 2023-08-16
Wywiad z Natalią Kosińską absolwentką Zarządzania WZiE
Na jakim kierunku studiowałaś na WZiE?
Studiowałam na Zarządzaniu II-ego stopnia.
Dlaczego zdecydowałaś się studiować Zarządzanie?
Wybrałam Zarządzanie ze względu na specjalność „Nowoczesne zarządzanie w finansach i bankowości”. Po zapoznaniu się z programem studiów doszłam do wniosku, że chciałabym się rozwijać pod kątem oferowanych przedmiotów. Uznałam też, że dodatkowym atutem Uczelni jest wykwalifikowana kadra naukowa, która wpłynęła na moją decyzję.
Czy studiowanie tego kierunku otwiera drzwi do kariery?
Uważam, że studiowanie Zarządzania nie tyle, ile otwiera drzwi do kariery, ale pomaga zdobyć odpowiedni klucz, który te drzwi otworzy. Dużym atutem kierunku jest to, że ma ono zastosowanie praktycznie w każdej branży. Wzbogaca studenta nie tylko w kompetencje twarde dzięki takim przedmiotom jak finanse, rachunkowość, ekonomia, ale również i w kompetencje miękkie dzięki zarządzaniu zasobami ludzkimi, psychologii zarządzania, czy negocjacjom. Po ukończeniu studiów można starać się o objęcie stanowisk kierowniczych, menedżerskich lub spełniać się jako koordynator w takich branżach, jak np. sprzedaż, marketing, produkcja, zarządzanie projektami, bankowość i HR.
fot. Joanna Szakoła
A jakie są Twoje plany na przyszłość? Czym się teraz zajmujesz?
Swoją drogę zawodową zaczęłam budować już na początku studiów. Zaczynałam od pracy na prywatnej uczelni wyższej, później w korporacjach, a obecnie pracuję w Centrum Transferu Technologii na Politechnice Gdańskiej jako Broker Innowacji. Nasz dział jest odpowiedzialny za zarządzanie i komercjalizację wyników prac badawczych powstałych na Uczelni. Jest to stanowisko ciekawe, ale też bardzo wymagające. Co do przyszłości — nie wiem, co przyniesie. Z doświadczenia wiem, że nie warto jej planować pod kątem zawodowym, bo potrafi nieźle człowieka zaskoczyć. Pamiętam, jak na studiach miałam przedmiot z jakości i nie ukrywam, studiowanie norm ISO nie sprawiało mi satysfakcji. I tutaj przyszłość mnie mocno zaskoczyła, ponieważ krótko po ukończeniu studiów, przyjęłam ofertę pracy w jednej z jednostek certyfikujących. Byłam odpowiedzialna za zarządzanie i organizację szkoleń z norm jakości. Nie żałuję, ponieważ miło wspominam ten etap mojej kariery zawodowej. Przede wszystkim ze względu na ogromne doświadczenie, jakie udało mi się zdobyć. Najważniejsze, aby być otwartym na pojawiające się szanse i nie bać się iść do przodu.
Czy masz jakieś ciekawe wspomnienie związane ze studiowaniem na WZiE?
Zdecydowanie miło wspominam przerwy w barze „Fresh”. Uważam, że na całym kampusie nigdzie lepszego jedzenia nie było! Szczególnie przepyszna kawa i ciepłe, świeże pączki do wyboru z kilkoma różnymi nadzieniami (polecam Raffaello!), na które można było się załapać tylko rano, ponieważ rozchodziły się dosłownie w pół godziny. Dla wygłodniałego studenta po całym dniu zajęć „Fresh” to był prawdziwy raj.
Co sądzisz o studiowaniu na WZiE?
Przede wszystkim ogromną zaletą są ludzie. Zarówno ci, którzy tworzą Wydział, jak i ci, którzy na nim studiują. Od czasów moich studiów minęło 6 lat, a do dzisiaj utrzymuję kontakt z ludźmi, których tam poznałam. Są wartością, dzięki której udawało się zdawać nawet najtrudniejsze egzaminy. Dodatkową zaletą Wydziału jest coroczny Piknik ZiE, organizowany przez Wydziałową Radę Studentów w okresie Technikaliów. Nie możesz nazwać siebie studentem, jeśli chociaż raz nie wybierzesz się na Piknik. To jest takie must have życia studenckiego na WZiE. Studencie, koniecznie jedź!
fot. Joanna Szakoła
Co chciałabyś powiedzieć osobom, które dziś tak ja ty kiedyś, wybierają studia?
Uważam, że warto zastanowić się nad tym, co tak naprawdę nas interesuje i jaki kierunek studiów przyczyni się do uzyskania poczucia spełnienia. Odpowiedzieć sobie na kilka krótkich, ale bardzo ważnych pytań: w czym jesteśmy dobrzy? Co sprawia nam satysfakcję? I moje ulubione, które bardzo często pada na rozmowach kwalifikacyjnych - gdzie widzimy siebie za kilka lat? Pytanie może banalne, ale odpowiedź na nie bardzo dużo mówi o nas.
Nie będę też ukrywać, że studia to jednak duże poświęcenie, przede wszystkim czasu i energii dlatego warto dobrze przemyśleć, w którym kierunku chcemy się rozwijać, aby nie zmarnować kilku lat życia.
Czy masz jakieś dobre rady dla studentów pierwszego roku?
Jeśli chcesz brać czynny udział w życiu studenckim oraz decydować o przedsięwzięciach, które mają miejsce na Wydziale, to z całego serca polecam kandydowanie do Wydziałowej Rady Studentów. Jest to naprawdę fascynująca przygoda, dzięki której masz możliwość poznać cudownych ludzi i wzbogadzić się o niesamowite wspomnienia z czasów studenckich.
Jakie są Twoje ulubione miejsca w Trójmieście, które warto odwiedzić?
Jestem fanką spektakularnych widoków, więc zdecydowanie polecam taras widokowy w Olivia Business Centre, gdzie można podziwiać cały Gdańsk z wysokości 32 piętra. Do ulubionych miejsc zaliczam również Park Oliwski, szczególnie zimą, kiedy zdobią go świąteczne iluminacje. Pod względem kulinarnym uważam, że warto odwiedzić restauracje „Jungla”, która mieści się na ostatnim piętrze galerii Forum, w samym centrum Gdańska.
-
2024-11-04
Rozwój współpracy z uczelniami w Indiach
-
2024-10-31
Pamięć, która trwa