Naszym celem jest prowadzenie dialogu na temat wpływu organizacji na społeczeństwo oraz przyczynianie się do realizacji idei zrównoważonego rozwoju.

Nasza motywacja wynika z wielu czynników. Po pierwsze, Politechnika Gdańska od wielu lat wspiera realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ określonych w Rezolucji przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w dniu 25 września 2015 r. Jest ich łącznie 17. 

Jako instytucja akademicka o statusie badawczym, Politechnika Gdańska jest organizacją służącą swojemu otoczeniu, a realizacja celów zrównoważonego rozwoju została wpisana do jej Strategii Rozwoju. W 2017 roku Uczelnia podpisała ogólnopolską Deklarację Społecznej Odpowiedzialności Uczelni i od tej pory bierze udział w pracach Grupy Roboczej działającej przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, aktywnie realizując misję odpowiedzialności społecznej.  

Przeczytaj raport Politechniki Gdańskiej poświęcony realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju

W październiku 2022 zakończone zostały prace nad Planem Klimatycznym Politechniki Gdańskiej obowiązującym do 2030 r. Jest to dokument, który określa cele i działania uczelni związanych z ochroną środowiska i szeroko pojętą ekologią i ma charakter ramowy.

Wydział Zarządzania i Ekonomii i jego pracownicy współrealizują strategię Politechniki Gdańskiej oraz podejmują inicjatywy w obszarze społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju. Wydział należy m.in. do organizacji CEEMAN i RRBM, promujących kształtowanie odpowiedzialnych liderów i świadomy wpływ uczelni na otoczenie społeczne i gospodarcze. 

W 2019 roku Wydział dołączył do inicjatywy PRME Principles for Responsible Management Education – największej na świecie inicjatywy umożliwiającej współpracę Organizacji Narodów Zjednoczonych ze szkołami biznesowymi. Hub dla ZiEmi wspiera realizację zasad PRME oraz dba o upowszechnianie i raportowanie podjętych działań.