Spotkanie z prof. Michałem Brzezińskim pt. "Nierówności po polsku" | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-11-25

Spotkanie z prof. Michałem Brzezińskim pt. "Nierówności po polsku"

Michał Brzeziński
Serdecznie zapraszamy wszystkich na spotkanie z prof. Michałem Brzezińskim, na którym przedstawiona zostanie nowa książka pt. „Nierówności po polsku".
  • Data: 11.12.2024
  • Godzina: 18:00
  • Sala: 318

Profesor Michał Brzeziński to ekonomista, pracownik Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się nierównościami ekonomicznymi oraz ubóstwem, polityką społeczna, ekonomia szczęścia oraz ekonomią polityczną demokracji i populizmu. Ekspert społeczny Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu EAPN Polska. Współpracował z Instytutem Badań Strukturalnych oraz Bankiem Światowym.

Książka opowiada o tym skąd wziął się zwrot w myśleniu o nierównościach w głównym nurcie polityki ekonomii. Dlaczego w ostatnich dekadach coraz silniej zaczęto zwracać uwagę na ich szkodliwość? Media lubią używać w tym kontekście argumentów moralnych. Rzadziej słyszy się o argumentach ekonomicznych. Tymczasem to, że wzrost zainteresowania nierównościami w świecie ekonomii nastąpił akurat na początku XXI wieku, nie jest przypadkowe. W tym czasie naukowcy zaczęli dowodzić, że faktyczny poziom i dynamika wzrostu nierówności są znacznie wyższe, niż wskazują na to dotychczasowe metody ich mierzenia.

Celem książki jest dostarczenie Czytelnikowi przystępnie podanej wiedzy o nierównościach w Polsce. Chcemy ożywić i zmienić debatę publiczną na temat nierówności w Polsce – pokazać, że są one ważne, ile wynoszą, jakie są ich przyczyny oraz jak je zmniejszać i dlaczego warto. Będziemy rozprawiali się z różnymi mitami, które mocno ugruntowały się w naszej debacie publicznej: że nierówności są dobre dla wzrostu gospodarczego, nierówności w Polsce są umiarkowane, bogaci stają się bogaci wyłącznie dzięki własnej pracowitości, bieda to głównie efekt lenistwa, płaca minimalna zwiększa bezrobocie, a progresywne podatki są nieefektywne.

Wprowadzenie do spotkania zostanie poprowadzone przez Profesora Piotra Dominiaka.

Organizatorami spotkania są Katedra Ekonomii oraz KN Innowacji.

135 wyświetleń