Data dodania: 2024-10-30
Politechnika Gdańska na drugim miejscu w Polsce w zestawieniu EngiRank 2024
W tegorocznej edycji rankingu sklasyfikowano 226 uczelni z 27 krajów Unii Europejskiej oraz Norwegii i Szwajcarii. Politechnika Gdańska zajęła 64 miejsce w zestawieniu i drugie wśród polskich uczelni technicznych.
EngiRank skupia się na ocenie uczelni technicznych w krajach o podobnym otoczeniu prawnym i kulturowym. Jest opracowany we współpracy z międzynarodowym wydawcą Elsevier. Uwzględnia wskaźniki specyficzne dla Europy, takie jak udział w programach Erasmus+, Horyzont Europa, inicjatywach Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych oraz konsorcjach uniwersytetów europejskich.
Zajęcie 64. miejsca przez Politechnikę Gdańską w rankingu EngiRank 2024 plasuje ją w ścisłej czołówce uczelni technicznych w Europie. W gronie polskich uczelni w TOP-100 znalazły się także: Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa (48. miejsce), Politechnika Warszawska i Politechnika Śląska (ex aequo 64. miejsce), Politechnika Wrocławska (78. miejsce), a także Politechnika Poznańska i Politechnika Łódzka (wspólnie na 96. miejscu). Obecność Politechniki Gdańskiej w gronie najlepszych uczelni europejskich stanowi potwierdzenie jej silnej pozycji i podkreśla znaczący wkład w rozwój technologiczny regionu oraz osiągnięcia naukowe w zakresie innowacji i infrastruktury.
EngiRank to także siedem rankingów tematycznych (by subject) obejmujących główne dziedziny inżynierii. W obszarze inżynierii cywilnej Politechnika Gdańska zajęła 42. miejsce, a w inżynierii medycznej – 54. Pozycja w pierwszej setce przypadła PG także w inżynierii mechanicznej (92), inżynierii elektrycznej, elektronicznej i informatyce (93) oraz inżynierii środowiskowej (98). W obszarze inżynierii chemicznej oraz materiałowej uczelnia uplasowała się odpowiednio na 109. i 126. miejscu.
Metodologia Engi Rank 2024 odzwierciedla wielowymiarowy charakter uczelni technicznych. Obejmujące nie tylko tradycyjne wskaźniki, takie jak liczba publikacji i cytowań czy poziom internacjonalizacji, ale także aspekty współpracy z przemysłem, wspólne badania z biznesem, liczbę patentów, realizację celów zrównoważonego rozwoju (SDG) oraz akredytacje inżynierskie (ENAEE, ABET). Korzysta z danych z bazy Scopus Elseviera, PATSTAT Europejskiego Urzędu Patentowego oraz danych z Horyzontu Europa i organizacji akredytujących studia inżynierskie.
Największy wpływ na wynik uczelni w zestawieniu mają badania naukowe (28%) oraz innowacje (25%), co stanowi aż 53% całej oceny. Trzecim kryterium jest realizacja Celu Zrównoważonego Rozwoju nr 9 (SDG 9: Przemysł, innowacje i infrastruktura), z wagą 10%. Ranking ocenia także poziom internacjonalizacji uczelni, który stanowi 16% oceny, wyróżniając instytucje działające na arenie międzynarodowej i wspierające mobilność akademicką. Ostatnim kryterium jest zdolność inżynieryjna i technologiczna (21%).
Metodologia rankingu instytucjonalnego
Wyniki Politechniki Gdańskiej w EngiRank 2024
Więcej informacji o wynikach PG w rankingach międzynarodowych na stronie Centrum Analiz Strategicznych.
-
2024-10-31
Pamięć, która trwa
-
2024-10-25
Bardzo dziękuję za wspólne wzruszenia