Podsumowanie projektu OPT iGEN Sanitas | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-08-23

Podsumowanie projektu OPT iGEN Sanitas

Podsumowanie projektu OPT iGEN SANITAS
Zapraszamy do zapoznania się z raportem podsumowującym działania wykonane w ramach międzywydziałowego projektu OPT iGEN SANITAS „Nauka dla społeczeństwa w czasie występowania zagrożeń epidemiologicznych”. Projekt został zrealizowany dzięki funduszom Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Nauka dla Społeczeństwa.

Czego dotyczył projekt?

Wyzwanie

Ścieki miejskie zawierają wirusy, bakterie oraz białka będące odpowiedzią organizmu na infekcje. Podczas wybuchu ogniska choroby zakaźnej wykrywanie patogenów w ściekach stanowi cenne narzędzie w monitorowaniu rozprzestrzeniania się infekcji. Analiza próbek ścieków pozwala na wczesne wykrycie obecności patogenów, co jest kluczowe dla podjęcia szybkich działań zapobiegawczych. Dzięki tej metodzie można monitorować sytuację epidemiologiczną w skali całych społeczności, a także identyfikować nowe ogniska infekcji. Jest to szczególnie ważne w przypadku chorób o dużym potencjale epidemicznym, takich jak COVID-19, gdzie śledzenie wirusa w ściekach umożliwia wykrywanie wzrostów zakażeń nawet przed pojawieniem się objawów u znacznej liczby osób.

Rozwiązanie

W projekcie wykorzystano przeciwciała, jakimi są immunoglobuliny G (takie jak wytwarza nasz organizm) specyficzne wobec wirusa SARS-CoV-2. Użyto ich do modyfikacji końcówki światłowodu i stworzenia biofotonicznego sensora. Wiązka światła odbitego, w przypadku gdy przeciwciała są wolne, ma inne właściwości, niż ta, w przypadku przeciwciał z przyłączonymi fragmentami wirusa SARS-CoV-2 w ściekach. Analiza pobranego materiału opiera się na założeniu, że wydalane przez organizm ludzki substancje i mikroorganizmy można identyfikować oraz analizować, a ich zmiany jakościowe i ilościowe to użyteczne narzędzia m.in. do detekcji chorób zakaźnych.

Efekty

Głównym rezultatem projektu było zaprojektowanie i zbudowanie prototypu czujnika światłowodowego, który będzie reagował na obecność przeciwciał SARS-Cov-2 w różnych środowiskach. W jego ramach opracowano metodę szybkiego i taniego wykrywania zagrożeń epidemiologicznych, która pozwala wykorzystać możliwości czujników światłowodowych, by zwiększyć efektywność systemów wczesnego ostrzegania o zagrożeniach wirusowych na dużych obszarach. Odbywać się to może w czasie rzeczywistym, bez konieczności pobierania próbek od pojedynczych pacjentów.

Zadbano też o realizację trzeciej misji uczelni, czyli o upowszechnienie i popularyzację wiedzy w społeczeństwie. Aby tego dokonać, uruchomiono szereg inicjatyw zwiększających świadomość w obszarze bezpieczeństwa, zdrowia i realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Przeczytaj raport

W skład zespołu projektowego wchodzili przedstawiciele 5 wydziałów Politechniki Gdańskiej:

53 wyświetleń