Data dodania: 2024-07-01
Dobre praktyki Lean Higher Education
Mało kto w biznesie ma świadomość, że Lean wkroczył również na uczelnie. Nie tylko zagraniczne, ale również polskie. Nie tylko prywatne ale również państwowe.
Leanowcy z uczelni wyższych łączą się w ramach społeczności Lean Higher Education (www.leanhe.org), która funkcjonuje w 3 dywizjach kontynentalnych: Lean HE Americas, Lean HE Europe i Lean HE Asia Pacific.
Ze znanych nam ze słyszenia, koncepcję Lean wdrażają m.in. uniwersytety w Cambridge czy Oxfordzie, a także Cardiff University z którego wywodzi się Daniel Jones – współautor książki „Maszyna, która zmieniła świat”.
W Polsce funkcjonuje społeczność Lean Higher Education Poland, którą kieruje dr hab. Justyna Maciąg z Uniwersytetu Jagiellońskiego, organizując comiesięczne spotkania on-line służące dzieleniu się wiedzą oraz coroczne „Seminarium LeanHE Poland”, na którym społeczność uczelnianych leanowców może zasilić się nie tylko wiedzą i doświadczeniem, ale również dobrą energią! Dołączyć do społeczności można na portalu LinkedIn.
W kraju lean kiełkuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Politechnice Wrocławskiej, a także na Politechnice Gdańskiej czy w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. To niejedyne polskie uczelnie wykorzystujące lean w doskonaleniu swoich procesów. Grono uczestników seminarium zasiliły kadry 23 polskich uczelni wyższych.
Wydarzenie adresowane jest do osób zainteresowanych koncepcjami nieustannego doskonalenia w uczelniach oraz podmiotach szkolnictwa wyższego, tj. nauczycieli, badaczy, pracowników administracyjnych, specjalistów ds. doskonalenia, jakości, zarządzania procesami, konsultantów, coachów, mentorów, studentów.
Tematem przewodnim tegorocznej odsłony IX seminarium były dobre praktyki zarządcze (lean management), projektowe (lean transformation) i narzędziowe (lean toolbox) w instytucjach szkolnictwa wyższego. Oprócz prelekcji odbyły się także warsztaty służące skupienia na wspólnych celach oraz przygotowywaniu komunikacji zmian.
W dniu drugim na praktyczne warsztat wprowadziliśmy zagadnienia takie jak:
- Mapowanie procesów metodą makigami,
- Radzenie sobie z danymi za pomocą Microsoft BI i sprawne przygotowanie raportów
- Mądre wprowadzanie zmian z uwzględnieniem potrzeb pracowników
- Jak zbudować mapę drogową zmian z wykorzystaniem właściwych narzędzi lean w odpowiedzi na zidentyfikowane problemy.
W ramach konferencji, na podstawie zgłoszeń dobrych praktyk opracowanych przez uczestników konferencji i przedstawicieli biznesu branż usługowych, powstanie Księga Dobrych Praktyk LeanHE Poland. Zapraszamy do jej współtworzenia.
Kolejne XII seminarium LeanHE Poland odbędzie się w Poznaniu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Już dziś zapraszamy!
Więcej informacji podamy wkrótce na LinkedIn Lean Higher Education Poland.
Fotorelacja z konferencji:
Dzień 1 Dzień 2
Autorką artykułu jest dr inż. Joanna Czerska, koordynatorka XI seminarium LeanHE Poland, adiunkt w Katedrze Inżynierii Zarządzania i Jakości, Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.
-
2024-12-27
Podsumowanie roku 2024 na WZiE
-
2024-12-20
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku