Podsumowanie konferencji Data Analytics Meeting | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-05-24

Podsumowanie konferencji Data Analytics Meeting

DAM
W dniach 17-18.05.2024 odbyła się już po raz drugi na Wydziale Zarządzania i Ekonomii konferencja studentów i doktorantów: Data Analytics Meeting, której organizatorami są dwa koła naukowe – Koło Analiz Społeczno-Gospodarczych „Econoptics” i Data Science Club oraz katedra Statystyki i Ekonometrii WZiE.

W tym roku mieliśmy przyjemność wysłuchać bardzo ciekawych wystąpień m.in. z zakresu taksonomii i porządkowania liniowego, analizy skupień, modelowania ekonometrycznego i analizy porównawczej. Wśród tematów chętnie podejmowanych przez uczestników były analizy finansowe oparte o notowania spółek giełdowych, analiza rynku mieszkaniowego, analiza sentymentu, ryzyko kursowe, trendy w modzie, cyfrowe kompetencje i sieci neuronowe.

Wystąpienia plakatowe podejmowały tematykę wpływu pandemii COVID na transport lotniczy, analizę degustacji kawy, prognozę długości dróg rowerowych w Polsce czy analizę wpływu grania w gry video na poziom szczęścia.

Gościliśmy studentów z takich ośrodków jak: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Szczeciński i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz po sąsiedzku Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej.

Pierwszego dnia konferencji, studenci mieli okazję wysłuchać wykładu na temat perspektyw rozwoju sztucznej inteligencji wygłoszonego przez pana Marcina Szymaniuka – Senior Data Engineer w firmie Tantus Data, sponsora nagród dla najlepszych wystąpień plenarnych. Pan Damian Fiłonowicz – Data Platform Engineer w firmie Sii Polska, przedstawił nam rozwiązania w zakresie danych w kontekście generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) a profesor Marjan Petreski z University American College Skopje, pokazał wyniki swoich badań przeprowadzonych z wykorzystaniem danych panelowych, dotyczących polityki pieniężnej i dynamiki rynku pracy ze względu na płeć w gospodarkach rozwijających się.

Drugi dzień konferencji był jeszcze bardziej intensywny, ze względu na warsztaty praktyczne, dotyczące analiz sieciowych,  analiz w Excelu i Pythonie, wizualizacji danych za pomocą interaktywnych dashboardów w Qlik Sense oraz w Tableau. W tym roku, warsztaty dla uczestników konferencji, prowadzili goście z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Urzędu Statystycznego w Poznaniu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, firmy Data Wizards oraz kierunku Inżynieria Danych Politechniki Gdańskiej.

Sądząc po reakcjach naszych uczestników oraz gości, wydarzenie Data Analytics Meeting 2024 można zaliczyć do udanych. Szykujemy siły na przyszły rok!