Data dodania: 2024-04-20
Wyróżnienie dla Karoliny Kuklińskiej w konkursie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
Czego dotyczyła Pani praca?
Karolina Kuklińska: Jako temat mojej pracy magisterskiej wybrałam zagadnienie związane z ekonomią i zachowaniem gospodarstw domowych. Opiera się ona na analizie majątku gospodarstw domowych oraz zachowań oszczędnościowych w krajach Europy. Celem badania było ustalenie, które czynniki mają największy wpływ na zachowania oszczędnościowe gospodarstw domowych w Polsce, Niemczech i Włoszech oraz zaobserwowanie zależności między wybranymi determinantami a wartością kont oszczędnościowych w wybranych do analizy krajach. Przeprowadziłam analizę porównawczą dzięki danym z Europejskiego Banku Centralnego, który co parę lat przeprowadza Badanie finansów i konsumpcji gospodarstw domowych (HFCS). Zdecydowałam się pracować z tą bazą danych, ponieważ gromadzi ona informacje na poziomie gospodarstw domowych na temat ich finansów i konsumpcji. Charakteryzuje się szczegółowymi danymi na temat różnych aspektów sald gospodarstw domowych, dochodów, konsumpcji oraz powiązanych zmiennych ekonomicznych i demograficznych. Umożliwia to dogłębną ocenę kwestii związanych z zamożnością i spójne porównania między krajami, co jest szczególnie ważne.
Dane uzyskałam bezpośrednio od Europejskiego Banku Centralnego dzięki pomocy mojego promotora, który ma szerokie rozeznanie w kręgach ekonomicznych, nie tylko w Europie. Samą analizę przeprowadziłam w programie STATA, gdzie przeanalizowałam czynniki, które potencjalnie determinują zachowania oszczędnościowe gospodarstw domowych. Aby zademonstrować wyniki badania empirycznego, wybrałam liniowy model prawdopodobieństwa (LPM) i zwykłą regresję najmniejszych kwadratów (OLS). Dodatkowo przeprowadziłam kontrolę solidności moich szacunków przy użyciu modelu probitowego.
Dlaczego wybrany przez Panią temat jest ważny?
Oszczędzanie jest jednym z podstawowych pojęć ekonomicznych, zwłaszcza oszczędności gospodarstw domowych stanowią integralną część oszczędności krajowych, ponieważ umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie całego rynku. Podczas obecnego kryzysu gospodarczego wywołanego ostatnimi wydarzeniami na świecie, takimi jak pandemia koronawirusa, a następnie wojna na Ukrainie, które spowodowały wzrost cen na rynkach światowych, wzrost inflacji i wzrost stóp procentowych, oszczędzanie stało się obowiązkiem, a nie osobistą preferencją. Oszczędzanie przestało być wyłącznie sposobem gromadzenia majątku w celu pomnażania dobrobytu gospodarstw domowych. Doświadczeni wydarzeniami ostatnich 2 lat podnieśliśmy naszą świadomość znaczenia oszczędzania i zabezpieczania się na gorsze chwile, tzw. deszczowe dni. Dlatego uważam, że podjęty temat badawczy jest bardzo aktualny. Biorąc pod uwagę wagę tego tematu, kluczowe jest zrozumienie mechanizmów stojących za zachowaniami oszczędnościowymi gospodarstw domowych.
Bardziej osobiście — jako osoba, jeszcze nie w pełni świadoma swoich finansów i technik oszczędzania, chciałam przeanalizować i zobaczyć jak wygląda sytuacja z oszczędzaniem w gospodarstwach domowych w różnych krajach. Po dokonaniu prywatnego (wewnętrznego) researchu wśród moich znajomych i w rodzinie, stwierdziłam, że będzie to ciekawy eksperyment na skalę międzynarodową. Chciałam zobaczyć czy i jakie determinanty mają wpływ na wartości, motywy i kulturę oszczędzania w trzech, całkiem sobie różnych, krajach europejskich oraz w jakich grupach wiekowych i majątkowych te wartości są najwyższe/najniższe. Dodatkowo, po konsultacji z moim promotorem, doszliśmy do wniosku, że na ten moment, nie ma opublikowanej pracy o takim temacie, z użyciem tych danych i konkretnej technicznej metodologii. Zmotywowało mnie to, aby dokonać analizy jak najdokładniej i napisać bardzo dobrą pracę. Zainteresowanych zapraszam do kontaktu w kwestii udostępnienia mojej pracy czy też konstruktywnej debaty w jej temacie.
Jak wspomina Pani współpracę się z promotorem?
Moją współpracę z dr Piotrem Paradowskim wspominam bardzo dobrze. Spędzaliśmy długie godziny na debatowaniu o tematach związanych z oszczędzaniem, bogactwach gospodarstw domowych, samej analizy ankiety (HFCS) oraz programu STATA (nad którym spędziłam długie godziny upewniając się, że używam dobrego kodu). Pan Piotr jest niesamowicie zaangażowaną osobą, niezwykle pomocną i profesjonalną. Jest również bardzo dokładny i skrupulatny jeżeli chodzi o poprawność merytoryczną i stylistyczną. Pierwszy kontakt z dr. Paradowskim miałam na 2 semestrze, podczas przedmiotu Quantitative Analysis i już wtedy temat analizy i finansów gospodarstw domowych mnie zainteresował. Po zakończonych zajęciach poprosiłam o dalszą współpracę. Bardzo się cieszę, że mój wybór padł na Pana Piotra i że z jego pomocą udało mi się napisać bardzo dobrą pracę. Również po ponad roku dalej utrzymujemy kontakt. Dzięki temu we wrześniu 2023 roku, moja praca, ukazała się na sesji plakatowej podczas konferencji: Income and wealth inequality: drivers and consequences.
Jakie są Pani zawodowe i naukowe plany na przyszłość?
Po obronie w zeszłym roku, w moim życiu prywatnym zaszły spore zmiany, przeprowadziłam się do innego państwa, do Kopenhagi gdzie układam sobie nową ścieżkę życia. Obecnie pracuję w dużej międzynarodowej firmie i poszerzam swoje horyzonty na nowym rynku pracy. W najbliżej przyszłości chciałabym rozpocząć pracę jako Analityk Biznesowy i zająć się komercyjną analizą danych dla międzynarodowych koncernów. Po otrzymaniu wyróżnienia w konkursie zaczęłam się coraz bardziej zastanawiać nad publikacją mojej pracy w jednym z wydawnictw ekonomicznych, ale wiem, że przede mną długa droga. W dalszych planach na przyszłość mam pomysł na podjęcie studiów doktoranckich na uczelni w Kopenhadze, lub studiów MBA. Nie planuję wracać do kraju w najbliższych latach.
Serdecznie gratulujemy!