Projekty WZiE z finansowaniem w programie Uranium | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-04-09

Projekty WZiE z finansowaniem w programie Uranium

uranium
W niedawno zakończonym naborze programu Uranium Supporting Cooperation with High School złożono 24 wnioski, z których finansowanie otrzymało 11 z nich. Wśród laureatów znalazło się dwoje nauczycieli WZiE z Katedry Statystyki i Ekonometrii: dr inż. Agnieszka Wałachowska i dr inż. Karol Flisikowski, prof. uczelni. Gratulujemy!  
Projekt dr inż. Agnieszka Wałachowskiej pt. „Nowoczesne  modelowanie w technice na Politechnice: od mikroskali do makroskali”.  

Projekt ma na celu zacieśnienie więzi pomiędzy społecznością akademicką PG a uczniami LO w Człuchowie poprzez podróż od najbardziej fundamentalnego poziomu informacji genetycznej, która kształtuje życie na Ziemi, do skomplikowanych, współzależnych systemów definiujących nasz współczesny świat. Projekt skupia się na organizacji interaktywnych zajęć edukacyjnych, przybliżając nowoczesne techniki modelowania w dziedzinach takich jak chemia, fizyka, mechanika czy ekonomia. Podczas pierwszego etapu na Wydziale Chemicznym uczestnicy poznają zastosowania badań DNA, izolację DNA oraz technikę PCR. Następnie na Wydziale Mechanicznym będą mieli okazję modelowania brył 3D oraz poznania procesu projektowania z zintegrowaną pracą. Na Wydziale Fizycznym zajmą się zarówno fizyką strzelania z łuku, jak i crash-testami samochodowymi. Na Wydziale Zarządzania i Ekonomii zapoznają się z praktycznym zastosowaniem statystyki oraz modelowaniem ekonometrycznym. Na uczniów czekać będzie gra rynkowa, symulująca proces ustalania cen w warunkach konkurencji doskonałej, oraz analiza globalnych powiązań ekonomicznych z perspektywy makroekonomicznej. Dodatkowo przeprowadzone zostaną zajęcia „Ponad granicami: Fragmentaryzacja produkcji i globalne powiązania” pozwolą uczniom zrozumieć fragmentaryzację produkcji we współczesnych gospodarkach oraz globalne łańcuchy dostaw.

Projekt dr inż. Karol Flisikowskiego, prof. uczelni pt. „Warsztaty z programowania analiz i wizualizacji danych w językach R oraz Python”. 

Projekt ma na celu wprowadzenie uczniów I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Kartuzach do podstawowych zagadnień związanych z analizą danych i programowaniem w językach R i Python. Poprzez cykl warsztatów, uczestnicy będą mieli okazję zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie importu, przetwarzania, analizy i wizualizacji danych. Projekt nie tylko rozwija kompetencje programistyczne uczestników, ale także promuje studia na Politechnice Gdańskiej, prezentując bogactwo oferty edukacyjnej z zakresu analityki gospodarczej i inżynierii danych. Główne elementy projektu obejmują proces rekrutacji uczestników, przygotowanie materiałów dydaktycznych, realizację warsztatów oraz projektów końcowych, które zostaną zaprezentowane publicznie. Projekt ma na celu zarówno edukację, jak i inspirację młodych adeptów nauki do dalszego pogłębiania wiedzy w dziedzinie analizy danych.

Zobacz listę wszystkich nagrodzonych projektów.


Uranium Supporting Cooperation With High Schools wspiera współpracę uczelni ze szkołami średnimi, głównie spoza Trójmiasta. To element zadań w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” (IDUB), które Politechnika Gdańska realizuje jako uczelnia badawcza

Poza realizacją programu Uranium, w szerokiej ofercie PG skierowanej do uczniów są m.in.: Stypendium Talentów, Politechnika Talentów, a także wykłady, wycieczki czy kursy dla maturzystów. Z myślą o nauczycielach przygotowany został specjalny newsletter dla szkół przybliżający działalność.

75 wyświetleń