Intensive Week w ramach projektu Circular Economy–Sustainability Hackathon | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-04-23

Intensive Week w ramach projektu Circular Economy–Sustainability Hackathon

Hackathon
Zdjęcia: Joanna Szakoła
W dniach 15-19.04 2024 roku na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG odbył się Intensive Week w projekcie Circular Economy–Sustainability Hackathon. Projekt zorganizowany został we współpracy z Häme University of Applied Sciences (HAMK), Hochschule Niederrhein-University of Applied Sciences, Stockholm School of Economics in Riga. Pięć międzynarodowych zespołów studentów, pod okiem swoich mentorów, miało za zadanie przygotowanie praktycznych rozwiązań przeciwdziałających marnowaniu żywności.  

Mentorami zespołów byli przedstawiciele biorących w projekcie uczelni: Nicoletta Messerschmidt z Hochschule Niderrhein, Melanie Kirwa i Simona Chilba z HAMK, Elżbieta Karwowska z PG, oraz  Aivars Timofejevs z Stockholm School of Economics.

W pierwszej, wirtualnej części kursu rozpoczętej już w lutym 2024 roku, studenci badali sytuację rynkową, zachowania konsumentów i możliwości zastosowań najnowszych technologi w praktycznych rozwiązaniach problemu. Spotkanie w Gdańsku pozwoliło na zintensyfikowanie i sfinalizowanie prac nad projektami oraz ich przedstawienie w sesji pitchingu w ostatnim dniu spotkania.

Specjalne wyróżnienia przyznane zostały dwóm zespołom: „Pack team” otrzymał wyróżnienie za najlepszy pomysł dotyczący sposobu ekologicznego zabezpieczania owoców przed zepsuciem, natomiast zespół „Freshiees” wyróżniony został  za najlepszą prezentację swojego projektu dotyczącego wizualnych mierników przydatności pieczywa do spożycia. 

W trakcie całego tygodnia oprócz pracy nad projektami studenci brali również udział w warsztatach i wykładach. „Pitching Workshop” - poprowadziła Melanie Kirwa z HAMK,  a Sarah Henrietta Keeler Hochschule Niederrhein przedstawiła  wykład pt.: „Raising cultural awareness & bridging the culture gap”. Nie zabrakło również czasu na zwiedzanie Gdańska, poznanie kulinarnych tradycji  w trakcie warsztatów lepienia pierogów w tradycyjnym Gdańskim Bowke, a także wspólnego śpiewania polskich piosenek podczas karaoke. 

„Był to bardzo intensywny, ale też pełen energii tydzień spotkania studentów i  mentorów w ramach współpracy międzynarodowej prowadzonej przez nasz Wydział, a wspieranej przez program Erasmus+. Tego typu mieszane kursy dydaktyczne zawierają zarówno komponent wirtualnej jak i bezpośredniej pracy studentów z różnych uniwersytetów umożliwiają praktyczne  rozwijanie umiejętności współpracy w międzynarodowych i międzykulturowych zespołach, a także, co równie ważne, nawiązywanie wspólnych relacji z rówieśnikami- studentami z zagranicznych uczelni. A to jest główną ideą programu Erasmus+" - podsumowuje Katarzyna Stankiewicz, Wydziałowy Koordynator programu Erasmus+.

"Sustainability Hackathon to świetna inicjatywa, rozwijającą kompetencje międzykulturowe studentów i mentorów - mówi Elżbieta Karwowska. Tylko w tej grupie, którą wspierałam, były osoby z Nigerii, Rosji, Polski, Finlandii i Łotwy. Była to cudowna mieszanka zdolności, ale też uwarunkowań poznawczych i kulturowych. Dużo mnie to nauczyło, a obserwowanie tego, jak młodzi ludzie realizują cel z entuzjazmem, dało mi wiele radości. Dziękuję Katarzynie Stankiewicz za organizację, a Panu Profesorowi Jackowi Rumińskiemu z WETI za przyjęcie studentów na konsultacje w temacie zastosowania AI. Politechnika została zapamiętana jako przepiękne i przyjazne miejsce pracy i nauki. Zapraszam do współpracy w kolejnej edycji Sustainability Hackathon!" - dodaje mentorka Elżbieta Karwowska. 

Już w najbliższym czasie rozpoczną się  przygotowania do przyszłorocznej edycji projektu Circular Economy. Wszystkich zainteresowanych takimi działaniami zapraszamy do kontaktu z wydziałowym biurem Erasmusa (erasmus@zie.pg.gda.pl).

118 wyświetleń