Data dodania: 2024-03-14
Odszedł prof. Andrzej Stepnowski, prorektor PG w latach 2002–2005
Prof. Andrzej Stepnowski urodził się 4 stycznia 1940 roku w Białej Podlaskiej. Z Politechniką Gdańską związany już od czasów studenckich. W 1964 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera elektronika na Wydziale Elektroniki PG. Po studiach podjął pracę na uczelni. W 1974 roku z wyróżnieniem obronił doktorat, a w 1992 roku habilitację. Na stanowisko profesora nadzwyczajnego został powołany w 1994 r., a na stanowisko profesora zwyczajnego w 2004 r.
Wiedzę i doświadczenie zdobywał zarówno w murach naszej Alma Mater, jak i podczas staży w renomowanych ośrodkach badawczych: Massachusetts Institute of Technology MIT w USA czy Instytucie Badawczym IRPeM Włoskiej Akademii Nauk CNR w Ankonie.
W latach 1983–1985 pełnił funkcję kierownika Zakładu Hydroakustyki. Od 1994 r. do 1999 r. był kierownikiem Zakładu Akustyki Środowiska, a następnie do roku 2011 – kierownikiem Katedry Systemów Telemonitoringu oraz Katedry Systemów Geoinformatycznych. Jednocześnie pomiędzy 2005 a 2008 rokiem pracował na stanowisku dyrektora Laboratorium Niezawodności Infrastruktur Krytycznych – CIDLab.
W latach 1996–1999 piastował stanowisko prodziekana ds. nauki Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, a od 2002 do 2005 roku prorektora ds. nauki Politechniki Gdańskiej.
Naukowe zainteresowania prof. Andrzeja Stepnowskiego obejmowały m.in. geoinformatykę czy hydroakustykę. Jego dorobek naukowy obejmuje dwie monografie, ponad 250 publikacji, a także osiem patentów i ponad 30 projektów badawczych i wdrożeniowych. Stworzył szkołę naukową morskich systemów informacyjnych i geoinformatyki, co przełożyło się między innymi na wypromowanie siedmiu doktorów nauk technicznych oraz trzech doktorów habilitowanych. Zbudowany pod jego kierunkiem mobilny system satelitarnej nawigacji osób niewidomych w terenie miejskim „Mówiące Mapy” został w 2014 roku nagrodzony złotym medalem na międzynarodowych targach Technological Innovation w Brukseli.
Prof. Stepnowski pełnił również liczne funkcje poza Politechniką Gdańską. Był członkiem Komitetu Akustyki Polskiej Akademii Nauk, ekspertem Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, redaktorem w wiodącym europejskim czasopiśmie naukowym „Acta Acustica”, a także europejskim wiceprezydentem Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego, największej zawodowej organizacji inżynierów elektryków i elektroników IEEE. Był również profesorem wizytującym na czterech zagranicznych uniwersytetach – w USA, Kanadzie, Turcji i Indonezji.
Współpracował z otoczeniem gospodarczym. Był między innymi założycielem, a następnie przewodniczącym rady nadzorczej C-Map Poland – krajowego pioniera w sektorze geoinformatycznym – od roku 2007 funkcjonującej jako firma Jeppesen Poland, będącej częścią korporacji Boeing, jednej z największych z sektora IT na Pomorzu.
W 2015 roku prof. Stepnowski świętował 50-lecie pracy naukowej. Jubileusz był okazją do przypomnienia jego kariery naukowej i dokonań. W tym samym roku przyczynił się również do powołania w Gdańsku Polskiej Agencji Kosmicznej. W 2017 r. zainicjował na Politechnice Gdańskiej uruchomienie kierunku studiów II stopnia technologie kosmiczne i satelitarne.
Angażował się w aktywną działalność obywatelską. W 1980 roku został członkiem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i był jego współzałożycielem na Politechnice Gdańskiej, za co w 2011 roku został uhonorowany medalem „Niepokorni na Politechnice Gdańskiej 1945–1989”.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Oficerskim OOP, medalem „Za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej”, a także Medalem Pamiątkowym Politechniki Gdańskiej. Otrzymał również honorowy tytuł Mistrza Techniki Polskiej.
Prywatnie ojciec prof. Piotra Stepnowskiego, obecnego rektora Uniwersytetu Gdańskiego i śp. Rafała Stepnowskiego, prezesa spółki Boeing Poland, a także teść dr Barbary Geniusz-Stepnowskiej.