Podsumowanie konferencji "Income and wealth inequality: drivers and consequences" | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-10-12

konferencja
W dniach 27-29 września 2023 na Politechnice Gdańskiej odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Income and wealth inequality: drivers and consequences” organizowana przez Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej oraz Luxembourg Income Study (LIS).

Podczas trzech dni konferencji zaprezentowane zostały najnowsze osiągnięcia badawcze w zakresie nierówności w dochodach i majątku z perspektywy teoretycznej, empirycznej i porównawczej. Omówiono też rolę polityki publicznej i postępu technologicznego w ewolucji nierówności oraz zrozumienie gospodarczych i społecznych konsekwencji wzrostu nierówności.

Przemówienie JM Rektora prof. dr hab. inż. Krzysztofa Wilde. Fot. Balladyna

Prezentacje najnowszych badań naukowych uzupełniła niesamowita atmosfera kampusu Politechniki Gdańskiej. Łącznie wyniki swoich badań zaprezentowało przeszło 50 naukowców z całego świata (gościliśmy prelegentów z 4 kontynentów). Zaproszeni zostali keynote speakerzy, którzy wygłosili referaty:

• Daniele Checchi (University of Milan) “Hours inequality”;
  • James E. Foster (The George Washington University and OPHI, University of Oxford) “Multidimensional and Specific Inequalities”;
  • Susan Harkness, University of Bristol “Gender Equality: Why it Matters to Income Inequality”;
  • Branko Milanovic (City University of New York and Stone Center on Socio-Economic Inequality) “Two Centuries of Global Inequality with the Focus on the Past 30 years”;
  • Philippe Van Kerm (University of Luxembourg and LISER) “The Long-run Trends in Assortative Mating and its Contribution to Income Inequality in the US”.

W pierwszym dniu konferencji młodzi naukowcy wzięli udział w warsztatach „Software and Techniques for Inequality Measurements and Analysis”, podczas których poznali zbiory danych dotyczące dochodów i bogactwa oraz empiryczne podejście w wyjaśnianiu nierówności przy użyciu oprogramowania R oraz Python.  Dużym atutem warsztatów było wprowadzenie do metod „Machine Learning” używanych nie tylko w analizie nierówności ale również w wielu innych dziedzinach nauk społecznych i ścisłych. Warsztat prowadzil Pedro Salas-Rojo (London School of Economics-International Inequalities Institute), Josep Espasa Reig, (OECD, wcześniej LIS) oraz Piotr Paradowski (LIS & Politechnika Gdańska).

W ramach konferencji odbyła się również debata pt. The Bridge between Research and Economic Policy”, w której wzięli udział nie tylko znamienici naukowcy zajmujący się nierównościami ale również decydenci. Gościliśmy Daniele Checchi (Università degli Studi di Milano), Michael Förster, (Sciences Po Paris), Susan Harkness (University of Bristol), Stanisław Maciej Kot, (Politechnika Gdańska), Dariusz Rosati (Poseł na Sejm RP) oraz Joanna Tyrowicz (Uniwersytet Warszawski oraz członkini Rady Polityki Pieniężnej). Podczas debaty poruszone zostały problemy związane z przyczynami i skutkami nierówności dochodowych i majątkowych, również w odniesieniu do polityki publicznej.

Wydarzenie zostało zorganizowane pod patronatem JM Rektora prof. dr hab. inż. Krzysztofa Wilde, czł. koresp. PAN, Dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii dr hab. Małgorzaty Gawryckiej, prof. uczelni, Związku Uczelni Fahrenheita, Luxembourg Income Study (LIS), Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz Głównego Urzędu Statystycznego. Konferencja została współfinansowana z programu IDUB Carbonium Supporting Conferences, przy równoczesnym wsparciu finansowym Wydziału Zarządzania i Ekonomii oraz Luxembourg Income Study (LIS).

Sesja plakatowa

W skład komitetu organizacyjnego konferencji wchodzili: Piotr Paradowski (przewodniczący), Joanna Wolszczak-Derlacz, Dagmara Nikulin, Andrzej Karalus, Karol Flisikowski, Stanisław Maciej Kot, Michał Pietrzak, Magdalena Brygała, Yuxin Lu.

Organizatorzy dziękują za współpracę jednostkom administracyjnym Wydziału oraz Uczelni, w szczególności: działowi Promocji i Organizacji WZIE, Centrum Logistycznemu PG, Sekcji Multimedialnej PG oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej konferencji.