Data dodania: 2023-10-24
Dr Beata Krawczyk-Bryłka na Universitat Politécnica de Catalunya
Wyjazd odbywał się w ramach projektu EuroCC², w którym uczestniczą 33 kraje z całej Europy. Celem projektu jest udzielanie dostępu i wsparcie technologiczne i szkoleniowo - doradcze w korzystaniu z superkomputerów dla użytkowników z obszaru nauki, przemysłu, oraz administracji publicznej.
Zadanie, za które odpowiada w ramach EuroCC Poland CI TASK, to nawiązywanie współpracy z polskimi organizacjami zaangażowanymi we wdrażanie cyfrowych rozwiązań (np. EDIHami) i z Narodowymi Centrami Kompetencji HPC, które powstały w każdym z krajów partnerskich.
W czasie konferencji odbyły się prezentację wielu projektów realizowanych z zastosowaniem superkomputerów. Odbyły się też panele dyskusyjne, w których nawiązywano do takich zagadnień jak edukacja z zakresu HPC i budowanie świadomości użytkowników o zastosowaniu superkomputerów. Wiele uwagi poświęcono wyzwaniom energetycznym, jakie niesie ze sobą stosowanie HPC, zarządzaniu wykorzystaniem energii i zrównoważonym rozwiązaniom w tym obszarze.
Uczestnicy mieli też okazję zobaczenia superkomputer Marenostrum 4, który jest ukryty w murach starego hiszpańskiego kościoła na terenie kampusu uczelni. Jest to część Barcelona Supercomputer Centre, które wykorzystało chłód opuszczonej sakralnej budowli do stworzenia siedziby dla swojej infrastruktury.
Trzeba docenić to architektoniczne rozwiązanie i akceptację lokalnej społeczności, która dostrzegała możliwość niezwykłego połączenia historii z nowoczesnością, tradycji z technologią.
W ramach 17th RES Users' Conference w Barcelonie odbyło się również spotkanie z przedstawicielami NCC Spain, na którym omówiono obszary dalszej współpracy w ramach projektu EURO CC.