Data dodania: 2023-09-10
Reprezentanci WZiE na Forum Ekonomicznym w Karpaczu
Podczas wydarzenia odbyły się liczne dyskusje w ramach około 470 wydarzeń merytorycznych, obejmujących tematy takie jak bezpieczeństwo, energia i polityka międzynarodowa. W programie znalazły się również: Forum Ochrony Zdrowia, Forum Regionalne, Forum Biznesu i Zarządzania oraz Forum Zrównoważonego Rozwoju.
Dr hab. inż. Aleksander Orłowski, prof. uczelni poprowadził debatę pt. "Zdrowe miasto to smart miasto". Głównym jej tematem była koncepcja Smart City i healthy cities, czyli miast, które łączą innowacyjne rozwiązania technologiczne z dbałością o zdrowie mieszkańców. W gronie samorządowców oraz przedstawicieli fundacji dostarczającej nowoczesne rozwiązania technologiczne do szkół poruszono kwestię, jak można patrzeć na miasta z perspektywy zdrowego rozwoju.
Dyskusja skoncentrowała się na łączeniu projektów architektonicznych, działalności zdrowotnej, klubów sportowych, placówek edukacyjnych oraz transportu w mieście, aby stworzyć miejsce, które sprzyja aktywnemu i zdrowemu trybowi życia. Uczestnicy debaty omawiali zarówno ogólną koncepcję funkcjonowania urzędu jako instytucji, jak i konkretne projekty oraz technologie, które mogą przyczynić się do stworzenia lepszej wizji środowiska miejskiego.
Prof. Jan Kreft był natomiast gościem specjalnym rozmowy pod tytułem: "Władza misjonarzy. Świt i zmierzch świeckiej religii w Dolinie Krzemowej" oraz uczestnikiem debat: "Algorytm strachu, czy strach przed algorytmem?" oraz "Internet przyszłości - czy Metawersum zmieni świat?". Na konferencji przestawiono książkę "Władza misjonarzy" prof. Jana Krefta, która opowiada o krzewicielach nowego technooświecenia w Dolinie Krzemowej. Analizuje ona kryzys świeckiej religii towarzyszącej liderom technologii i ich wpływ na świat, oraz rolę firm takich jak Alphabet, Meta, Apple i TikTok. Autor opisuje w niej świętokradztwa inżynierów tworzących uzależniające algorytmy. Podkreśla też kryzys tożsamości Big Techu, a także narastający sceptycyzm wobec ich intencji. Ostatnią nadzieją są narodziny nowego technouniwersum, które skupi się na poprawie człowieka i rozwijaniu sztucznej inteligencji.