Relacja dr Barbary Stepnowskiej z Forum Ekonomicznego w Karpaczu | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-09-14

Relacja dr Barbary Stepnowskiej z Forum Ekonomicznego w Karpaczu

forum
Podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu temat równości zajmował ważne miejsce wśród podejmowanych zagadnień takich jak: cyberbezpieczeństwo, transformacja energetyczna, sztuczna inteligencja, przemysł technologiczny, edukacja, kryzys klimatyczny, przywództwo. Dr Barbara Stepnowska z Katedry Przedsiębiorczości prowadziła panel pt. "Polityki Równości: Postęp czy regres".

Na zdjęciu od lewej: dr Barbara Stepnowska, Agnieszka Kłopotek, Emília Cerqueira, Nóra Várady, dr Siyabulela Mandela.

"Dzięki różnorodności krajów, instytucji i doświadczeń panelistów, mieliśmy okazję poznać różne perspektywy kulturowe i środowiskowe w kontekście szeroko pojętej równości. Portugalia potrzebowała dwudziestu lat, aby wprowadzić politykę równouprawnienia w celu osiągnięcia 40% udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych w polityce i biznesie. Jak mówiła Emília Cerqueira, rzeczywiste wyniki są jednak pesymistyczne, mimo prawnego nakazu zwiększenia obecności kobiet  w zarządach zarówno w biznesie, jak i w polityce. Siyabulela, wnuk Nelsona Mandeli, przedstawiając sytuację w  RPA, podkreślił trwały wpływ historii apartheidu i segregacji rasowej na dążenie do równości w tym kraju. W RPA prowadzone są liczne polityki równościowe w celu zniwelowania różnic i zapewnienia równych szans dla wszystkich obywateli, niezależnie od rasy, płci czy pochodzenia społeczno-ekonomicznego. Mieliśmy również możliwość zaznajomienia się z politykami  równościowymi  i aktualną sytuacją w Polsce i na Węgrzech… Nie ulega wątpliwości, że istnieje wiele obszarów, które wymagają działania i realizacji. Podczas rozmowy powtarzała się konieczność wzmacniania i mentoringu kobiet na każdym etapie życia, począwszy od edukacji, a skończywszy na biznesie." - relacjonuje dr Barbara Stepnowska, która oprócz pracy na uczelni pełni również rolę Dyrektorki Amerykańskiej Izby Handlowej w Gdańsku odpowiedzialnej za Program EmpowerHer we współpracy z Ambasadą Amerykańską w Polsce.

Uczestnikami panelu byli: dr Siyabulela Mandela, Aktywista na rzecz Pokoju i Praw Człowieka z Republiki Południowej Afryki, Emília Cerqueira, Posłanka, Członkini Podkomisji ds. równości i niedyskryminacji, Zgromadzenie Republiki z Portugalii, Nóra Várady, Dyrektor Zarządzająca, WeAreOpen z Węgier oraz Agnieszka Kłopotek, Wiceprzewodnicząca, Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego z Polski.

108 wyświetleń