Data dodania: 2023-05-30
Grant NCN dla dr Joanny Szulc
"Celem projektu jest lepsze zrozumienie natury przywództwa, które uwzględnia neuroróżnorodność. Neuroróżnorodność odnosi się do idei, że istnieje naturalna różnica w tym, jak działa ludzki mózg oraz w jaki sposób doświadcza on, rozumie i współdziała ze światem. Osoby, których rozwój "odbiega" od typowego, określa się mianem neuromniejszości lub osób neuroróżnorodnych. Należą do nich między innymi osoby z autyzmem, zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, dysleksją czy dyspraksją. Najnowsze statystyki sugerują, że ponad 20% pracowników może być neuroróżnorodnych. Oznacza to, że już co piąty pracownik może mieć nietypowe predyspozycje neurologiczne.
Ze względu na te trudności pracownicy neuroróżnorodni mają nietypowe potrzeby i preferencje, które mogą wymagać nie tylko zestawu udogodnień w miejscu pracy (takich jak ciche środowisko biurowe), ale także odmiennego podejścia do przywództwa. Choć przywództwo jest dobrze zbadanym obszarem w dziedzinie zarządzania, tradycyjne teorie przywództwa były zazwyczaj opracowywane i testowane w środowiskach neurotypowych (tj. wśród osób, których funkcjonowanie neurologiczne określa się jako standardowe lub w normie). W związku z tym, nie możemy zakładać, że teorie te mają uniwersalne zastosowanie i będą się sprawdzać w kontekście przewodzenia pracownikom neuroróżnorodnym."
Konkurs SONATA 18 skierowany jest do badaczek i badaczy ze stopniem doktora, uzyskanym od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem i ma na celu wsparcie osób rozpoczynających karierę̨ naukową w prowadzeniu innowacyjnych badań. W tej edycji konkursu złożono 1094 wnioski, których łączna wartość przekroczyła 1,2 mld zł. Ostatecznie do finansowania zakwalifikowano 139 projektów o wartości ponad 155,5 mln zł. Wskaźnik sukcesu wyniósł 12,79 proc.
Z listą wszystkich projektów rekomendowanych do finansowania w konkursach OPUS 24 i SONATA 18 oraz ich opisami popularnonaukowymi można się zapoznać tutaj.