Pracownicy WZiE wspierają Europejski Rok Umiejętności | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-02-27

Pracownicy WZiE wspierają Europejski Rok Umiejętności

wywiad
17 lutego 2023 na terenie Wydziału odbyło się nagranie wywiadu, który będzie wykorzystany w materiałach promocyjnych Konferencji Publicznych Służb Zatrudnienia (PES Network Stakeholder Conference 2023) organizowanej w ramach Europejskiego Roku Umiejętności. 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen w orędziu o stanie Unii z 2022 r. zapowiedziała, że rok 2023 zostanie ogłoszony Europejskim Rokiem Umiejętności. W ramach inicjatyw podejmowanych przez Komisję we współpracy z Parlamentem Europejskim, państwami członkowskimi, partnerami społecznymi, publicznymi i prywatnymi służbami zatrudnienia, izbami handlowymi i przemysłowymi, organizacjami w sektorze kształcenia i szkolenia oraz pracownikami i przedsiębiorstwami, planuje się wspieranie inwestycji w szkolenia i podnoszenie kwalifikacji, większe dopasowanie umiejętności do potrzeb rynku pracy oraz zmian na nim zachodzących (w tym szczególnie w zakresie transformacji cyfrowej i ekologicznej).

W ramach Europejskiego Roku Umiejętności organizowane są liczne konferencje i spotkania, między innymi doroczna konferencja Publicznych Służb Zatrudnienia, która odbędzie się w Brukseli 30 marca 2023 r. Wydarzenie to poświęcone będzie sposobom, w jaki PSZ przyczynić się mogą do skuteczniejszego i inkluzywnego podnoszenia umiejętności, definiowania tych, które są istotne dla potrzeb rynku pracy i odpowiadają aspiracjom osób poszukujących pracy.

Dr hab. Łukasz Sienkiewicz, prof. PG z Katedry Przedsiębiorczości oraz Centrum Transformacji Ekonomicznej, Społecznej i Technologicznej C-TEST, został zaproszony przez Komisję Europejską do pełnienia roli wiodącego eksperta tematycznego, wspierającego przygotowanie oraz przeprowadzenie Konferencji. W trakcie przygotowań, w piątek 17 lutego 2023 na terenie Wydziału, odbyło się nagranie wywiadu, który będzie wykorzystany w materiałach promocyjnych Konferencji. Wywiad dotyczył między innymi zmian w umiejętnościach potrzebnych na rynku pracy, w ujęciu sektorowym i technologicznym, nowych strategii oraz praktyk przedsiębiorstw, sektora edukacji i publicznych służb zatrudnienia w zakresie ich badania i rozwoju. Raport z konferencji dostępny będzie na stronach Komisji Europejskiej, gdzie już teraz przeczytać można opracowanie prof. Sienkiewicza na temat sposobów badania umiejętności przyszłości stosowanych przez Publiczne Służby Zatrudnienia w Europie.

Future skills, career guidance and lifelong learning in PES

65 wyświetleń