Koniec z papierowymi pracami dyplomowymi | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-01-17

Koniec z papierowymi pracami dyplomowymi

elektronika
Studenci, składający prace dyplomowe na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, mogą to zrobić za pomocą systemu MojaPG. Oznacza to, że prace te nie muszą być drukowane w kilku egzemplarzach, a jedynie przesyłane w formie elektronicznej (dotyczy osób, które wgrały pracę do systemu od 1.10.2022).

"Z perspektywy Hubu dla ZiEmi, czyli Strefy Zrównoważonego Rozwoju WZiE, jest to bardzo dobra wiadomość. Mimo, że dostarczenie wersji papierowej prac ułatwia recenzentom ocenianie, a także jest trwalsze niż przechowywanie pracy na dysku twardym lub w chmurze, drukowanie prac może być kosztowne i nieekologiczne. Zużycie papieru do wydrukowania wielu egzemplarzy prac w skali całej uczelni jest ogromne, podobnie problemem jest też składowanie złożonych prac, które - jak wynika z mojej wiedzy - nie są poddawane recyklingowi."- mówi dr Elżbieta Karwowska. 

Zmiana w Regulaminie studiów PG, która zniosła obowiązek drukowania prac dyplomowych przez studentów jest konsekwencją wdrażania kultury organizacyjnej Politechniki Gdańskiej, której część stanowi ochrona środowiska. Jesteśmy świadomi, że produkcja papieru związana jest ze znaczącym zubożeniem zasobów naturalnych, jak również dużym zużyciem energii. Konieczność składania wydrukowanych wersji prac była spowodowana obowiązującymi wcześniej przepisami. Zmiana rozporządzenia w sprawie studiów umożliwiła przechowywanie prac dyplomowych w naszej bazie, z czego natychmiast skorzystaliśmy.  Przyjmując, że aby wyprodukować 1 tonę papieru potrzeba ok. 17 drzew, jako społeczność WZiE rocznie chronimy ponad 1 drzewo. Moim zdaniem warto!” - Ewa Mazurek-Krasodomska

Co na ten temat sądzą Studenci WZiE?

“Uważam, że wraz z rozwojem technologicznym, oraz coraz powszechniejszym dostępem do komputerów, odejście od druku prac dyplomowych jest dobre. Prace te są niezwykle obszerne w treść i często zajmują wiele kartek, które nie dość, że podatne na zgubienie i uszkodzenie, są również niezwykle nieekologiczne. Ponadto prace w formacie elektronicznym są łatwiejsze do sprawdzenia pod względem plagiatu, jak i merytorycznym. Złożenie prac elektronicznie pozwala też uniknąć sporej części ‘papierkowej roboty’ ponieważ pliki można łatwo przenosić, przechowywać, oraz sortować. Posiadanie takich prac na papierze dziś jest moim zdaniem niepotrzebne. Decyzja o odejściu od tego sposobu wręczania ich, przyniesie pozytywne skutki. Wydrukowany egzemplarz pracy zyska szybko jedynie rolę pamiątki dla tych, którzy chcieli mieć ją w wersji fizycznej.” - mówi Filip Rogalski, Student Zarządzania Inżynierskiego. 


Odmienną opinię ma Roch Osiński, Student Zarządzania Inżynierskiego. “Według mnie, wydrukowanie pracy dyplomowej w erze technologii, jest oznaką powagi i szacunku. W przeciwieństwie do wysłania jej tylko w wersji elektronicznej, pokazujemy, że idziemy o krok dalej niż inni, aby osiągnąć nasz cel. Wpływ drukowania na środowisko jest znikomy w porównaniu do innych, bardziej szkodliwych czynników takich jak jazda autem lub produkcja i zanieczyszczenie środowiska plastikowymi butelkami. W porównaniu do czasu poświęconego na sama naukę, nikt nie powinien mieć problemu ze spędzeniem 20 minut w kolejce do drukarni, gdzie sam wydruk kosztuje mniej niż 1zl za stronę.” 


"Uważam, że rozpowszechnianie się przekazywania prac dyplomowych w formie elektronicznej jest korzystne dla każdej ze stron, nie tylko jest to wygodniejsze dla oddającego pracę (nie trzeba czekać w kolejkach do druku), ale również dla oceniającego (zajmuje tyle miejsca co telefon lub laptop i łatwo można znaleźć interesujący fragment). Nie znaczy to, że należy całkowicie odejść od formy papierowej, jeden egzemplarz, choćby na pamiątkę, zawsze warto mieć." - dodaje Ihor Saładiak, Student Zarządzania Inżynierskiego. 


Bardzo mnie ucieszyła zmiana w regulaminie, dzięki której nie ma już konieczności dostarczania papierowych wersji prac dyplomowych do dziekanatu. Pozwala to na oszczędność dwóch rzeczy – pieniędzy i drzew. Taki ruch pozwoli zostawić większą sumę pieniędzy w studenckiej kieszeni na koniec miesiąca. Jako osoba, która mocno popiera działania proekologiczne, zwracam również uwagę na to, że podjęcie takiej decyzji przez wydział daje możliwość uratowania wielu drzew i poprawę jakości powietrza. Jednak jeśli ktoś chciałby wydrukować sobie swoją pracę na pamiątkę lub pokazać najbliższym, to zawsze będzie miał taką możliwość. W takim przypadku nie będzie konieczności drukowania dwóch prac — jednej dla siebie, a drugiej do dziekanatu, aby zalegała w szafce, czekając na potencjalną kontrolę z zewnątrz.” - mówi Michał Żmudowski, Student Zarządzania II msu.


"Jako WRS ZiE również uważamy, że jest to zdecydowanie dobra zmiana. W wielu przypadkach praca drukowana jest tylko w celu złożenia jej w dziekanacie przy odbieraniu dyplomu. W dzisiejszych czasach, przy dostępie do wielu źródeł online, papierowa praca pozostaje pewnym artefaktem poprzednich czasów, który niestety nie jest proekologiczny i nie jest zgodny z ideą zrównoważonego rozwoju. Podobne rozwiązania zostały już zastosowane na innych uniwersytetach, dlatego bardzo cieszymy się, że na naszej uczelni również doszło do takiej zmiany." - zaznacza Paulina Chobot przewodnicząca Parlamentu studentów PG.

325 wyświetleń