Spotkania z noblistą - o doświadczeniach pracy w Berkeley | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-10-25

Spotkania z noblistą - o doświadczeniach pracy w Berkeley

noblisci
Miejsca parkingowe w Berkeley, zarezerwowane wyłącznie dla noblistów. Fot. mat prywatne
Co łączy tegorocznego noblistę w dziedzinie ekonomii, profesora Davida Carda oraz dr hab. Joannę Wolszczak-Derlacz, prof. PG i dr hab. inż. Aleksandrę Partekę, prof. PG z Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG? Badania oscylujące wokół tematyki rynku pracy, edukacji oraz fakt, że obie badaczki mogły pod okiem wybitnego naukowca prowadzić prace badawcze na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Prof. Joanna Wolszczak- Derlacz, członkini Rady Narodowego Centrum Nauki oraz Komitetu Naukoznawstwa PAN, realizowała projekt badawczy w ramach programu MNiSW „Mobilność Plus” w Centre for Labour Economics  w Berkeley w roku akademickim 2013-2014. Przyjechała tam na zaproszenie prof. Davida Carda.  Prof. Aleksandra Parteka do Berkeley pojechała w roku 2018, jako stypendystka Fulbrighta w kategorii Senior Award. I w tym przypadku osobą zapraszającą na Uniwersytet Kalifornijski  i opiekunem stażu był prof. Card.

– To było niezapomniane i cenne doświadczenie. Sam pobyt na tej renomowanej uczelni, atmosfera, niezwykle ciekawe wykłady prowadzone przez profesora Carda motywowały do kolejnych działań naukowych – podkreśla prof. Wolszczak-Derlacz, która w Berkeley spędziła prawie rok– po spotkaniu z taką osobowością, chce się działać.

– Już w czasie mojego pobytu o profesorze Cardzie mówiło się „przyszły noblista”. W ogromie pracy badawczej i różnych zajęć znajdował czas, żeby wysłuchać studentów czy doktorantów, przyjść na prezentacje visiting scholars, a jedna jego uwaga potrafiła rozwiązać problemy badawcze, nad którymi się długo głowiliśmy – to było wspaniałe – dodaje prof. Aleksandra Parteka.

Prof. Joannie Wolszczak – Derlacz w pamięć zapadł sposób prowadzenia przez noblistę zajęć. David, bo tak zwracali się do niego wszyscy, prowadził zajęcia w niezwykle ciekawy, choć tradycyjny sposób -  przy tablicy, w formie wykładu. Natomiast okraszone one były zawsze wieloma anegdotami, żartami, dygresjami, słuchało się go po prostu znakomicie, ale z drugiej strony zajęcia były strasznie wymagające w zakresie przygotowania merytorycznego uczestników.

Obie badaczki podkreślają, jak ważne jest dla naukowca doświadczenie współpracy międzynarodowej, rozwijanie swojej działalności naukowej w jak najlepszych ośrodkach naukowych i budowanie swojego naukowego cv.

– Jeden wyjazd naukowy, stypendium zagraniczne, często pociąga za sobą następny, pojawiają się kolejne pomysły i kolejne możliwości współpracy. A takie nazwiska jak Card czy doświadczenie pobytu na tak renomowanej uczelni jak Berkeley, otwierają wiele drzwi- mówi Aleksandra Parteka. Budujemy w ten sposób renomę nie tylko swoją, ale i macierzystego wydziału czy całej uczelni. Pozwala to na przykład  na zaproszenie największych nazwisk z danej dziedziny na wydarzenie organizowane na PG. 

W maju 2021 badaczki zorganizowały konferencję na zakończenie jednego z grantów finansowanych z NCN,  na której pojawił się inny wybitny ekonomista, z Harvardu, Pol Antras. – Może w przyszłym roku będziemy rozmawiać o wrażeniach ze spotkań z kolejnym noblistą – śmieją się naukowczynie.

Prof. Joanna Wolszczak - Derlacz o nobliście w Radio Tok FM    

Sprawozdanie ze stażu w Berkeley 

Przypomnijmy, tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie Ekonomii otrzymało trzech naukowców – poza prof. Davidem Cardem również Joshua Angrist i Guido Imbens. Nagroda trafiła w tym roku do badaczy, którzy zrewolucjonizowali badania ekonomiczne konfrontując teorię z rzeczywistością.

Ich prace rzuciły m.in światło na relacje między pracodawcami a pracownikami. Prof. David Card od lat 90 tych zajmował się m.in. mierzeniem wpływu wysokości płacy minimalnej na poziom zatrudnienia. Jego badania pokazały, że - wbrew powszechnym obawom - wzrost płacy minimalnej nie musi pociągać za sobą wzrostu bezrobocia. Podobnie, inne prace Carda i jego współpracowników obaliły mity na temat negatywnego wpływu migrantów na rynki pracy.

– Studia Carda nad fundamentalnymi kwestiami społecznymi oraz metodologiczny wkład Angrista i Imbensa dowiodły, że eksperymenty naturalne są bogatym źródłem wiedzy – powiedział w uzasadnieniu szef Komisji Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Peter Fredriksson. 

60 wyświetleń