Oblicz ryzyko niewypłacalności firmy! – opracowanie modeli obliczeniowych przez naukowców WZiE PG | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-07-23

PG
dr hab. inż. Tomasz Korol, prof. uczelni oraz dr hab. Błażej Prusak, prof. uczelni opracowali formuły do obliczenia ryzyka niewypłacalności przedsiębiorstw. Wystarczy wpisać roczne wyniki finansowe firmy, a model obliczy w jakim stopniu przedsiębiorstwo jest zagrożone ryzykiem upadłości.

Prognozowanie ryzyka upadłości firm jest jednym z głównych wyzwań współczesnych badań w ekonomii i finansach. Modele prognozowania upadłości mają olbrzymie znaczenie dla ekonomistów, którzy muszą w sposób ciągły prognozować sytuację finansową firm. Takie modele często w prosty sposób i zarazem szybko pozwalają dostarczyć wczesne sygnały ostrzegawcze o potencjalnym ryzyku upadłości.

Model 1 – którego autorem jest dr hab. inż. Tomasz Korol, prof. uczelni - jest przeznaczony dla wszystkich rodzajów przedsiębiorstw oprócz sektora finansowego.  Model 2 – autorstwa dr. hab. Błażeja Prusaka, prof. uczelni -  służy do oceny ryzyka niewypłacalności przedsiębiorstw produkcyjnych. Oba modele dostępne są na specjalnie dedykowanej stronie: https://prognozowanie.zie.pg.gda.pl/

Udostępnione modele prognozowania ryzyka upadłości przedsiębiorstw mogą zostać wykorzystane w praktyce w kilku aspektach:

• w kontekście wczesnego ostrzegania przed pogarszaniem się sytuacji finansowej badanej firmy,
  • z punktu widzenia oceny wypłacalności kontrahentów,
  • z punktu widzenia oceny ryzyka kredytowego przez instytucje finansowe,
  • w kontekście oceny realizacji planów finansowo-ekonomicznych w firmie,
  • z punktu widzenia oceny ryzyka kupna akcji spółki przez inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych na giełdach papierów wartościowych.

Oblicz ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstwa