14 listopada 2023 - Spotkanie zacieśniające współpracę z Zaporożem
14 listopada 2023 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli organizatorów projektów edukacyjnych z Zaporoża i Gdańska. W spotkaniu uczestniczył Konsul Generalny Republiki Ukrainy w Gdańsku – Oleksander Płodystyi.
Podczas spotkania Dyrektor Wydziału Oświaty i Nauki miasta Zaporoże – Julia Podgribnyak wyraziła wdzięczność dla prof. dr hab. Krystyny Gomółka za udział w organizacji konferencji Welcome to Gdańsk w marcu tego roku oraz organizację pobytu delegacji ukraińskiej na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej w celu zapoznania się z ofertą edukacyjną (czerwiec 2023). Podziękowanie skierowane zostało również do Pani Dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii dr hab. Małgorzaty Gawryckiej prof. uczelni za wsparcie inicjatyw współpracy polsko-ukraińskiej.
29 września 2023 - WZiE w Kazachstanie
W dniu 29 września 2023 r. odbyło się spotkanie prof. dr hab. Krystyny Gomółka oraz dziekana Wydziału dr hab. Małgorzaty Gawryckiej prof. uczelni z przedstawicielami wielotysięcznej Polonii w Kazachstanie.
W forum polonijnym odbywającym się w dniach 28- 30 września 2023 r. w Astanie udział wzięli ambasador RP Selim Chazbijewicz, konsul RP w Astanie Grzegorz Stykowski oraz konsul Generalny RP w Ałmaty – Józef Tymanowski. Moderatorem obrad była prezes Związku Polaków w Kazachstanie Katarzyna Ostrowska. Prof. dr hab. Krystyna Gomółka w swoim wystąpieniu podkreśliła, iż coraz więcej obywateli Kazachstanu przyjeżdża do Polski w celu podjęcia pracy lub studiów. Największym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów cieszą się uczelnie badawcze. Jedną z nich jest Politechnika Gdańska. O możliwościach edukacyjnych i naukowych Wydziału Zarządzania i Ekonomii opowiedziała dziekan Wydziału dr hab. Małgorzata Gawrycka prof. uczelni. Wystąpienie zakończyło pokazanie dwóch filmów o Wydziale.
Nauka języka Polskiego jako obcego - Zaporoże
W dniach 13 - 14 czerwca 2023 r, przebyła na wydziale delegacja z miasta Zaporoże i obwodu zaporoskiego (Ukraina)
Do Polski przyjechali: przedstawiciel biura współpracy zagranicznej Politechniki Zaporoskiej dyrektorzy ukraińskich placówek oświatowych i szkół średnich, w których język polski jest nauczany jako język obcy. Celem delegacji było zapoznanie się z oferta programową Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, warunkami naboru na studia dla cudzoziemców oraz uzyskanie informacji o programie Erasmus + .Gości powitała dziekan wydziału dr hab. Małgorzata Gawrycka prof. PG. Następnie dziekan ds. organizacji studiów dr hab. Andrzej Szuwarzyński prof. PG przedstawił kierunki i specjalności studiów na wydziale . W sesji popołudniowej dziekan ds. studenckich dr Ewa Mazurek Krasodomska przekazała informację o kształceniu studentów cudzoziemców na Politechnice i Wydziale. Podkreśliła iż cudzoziemcami najczęściej wybierającymi studia na Politechnice są Ukraińcy. Uzupełnieniem wypowiedzi Pani dziekan były praktyczne uwagi o przebiegu studiów absolwentki studiów II stopnia na kierunku zarządzanie Tetiany Kashyrkiny (Ukraina).
W drugim dniu z delegacją spotkały się: uczelniany koordynator programu Erasmus +Maria Doerffer i Wiktoria Witkowska – odpowiedzialna za rekrutację zagranicznych studentów. Przedstawicielki Biura Międzynarodowej Współpracy Zagranicznej poinformowały gości o możliwości aplikowania na studia na Politechnice, przedstawiły zasady podpisania umów w ramach programu Erasmus +.
Delegacja z Zaporoża i obwodu zaporoskiego uczestniczyła w również pokazowych lekcjach języka polskiego w Pomorskim Centrum Kształcenia Nauczycieli.
Program pobytu delegacji w Gdańsku napisała i wszechstronną opiekę nad gośćmi z Ukrainy sprawowała prof. dr hab. Krystyna Gomółka.
W dniach 16-17 marca 2023 r. odbyła się konferencja w ramach projektu Welcome to Gdańsk Tech.
Kierownikiem projektu jest mgr Mariusz krzyżanowski. Program napisała , gości zaprosiła i konferencje prowadziła prof. dr hab. Krystyna Gomółka. W wydarzeniu udział wzięli dyrektorzy i nauczyciele oraz kierownicy organizacji społeczno- kulturalnych z Ukrainy, Białorusi, Armenii i Kazachstanu. Konferencję otworzyła prof. Gomółka, powitała zaproszonych gości oraz władze wydziału i uczelni. W imieniu władz wydziału wystąpiła dziekan dr hab. Małgorzata Gawrycka prof. PG, władze uczelni reprezentował prorektor ds. kształcenia prof. dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek . Podczas konferencji glos zabrał wice minister spraw zagranicznych RP dr hab. Piotr Wawrzyk prof. UW. Obrady konferencji trwały dwa dni i prowadzone były w dwóch językach. Panele w języku polskim prowadziła dr hab. Magdalena Olczyk prof. PG a w języku rosyjskim prof. dr hab. Krystyna Gomółka. Goście zapoznali się oferta kształcenia na wydziale, poznali bazę lokalową uczelni i wydziału, rozmawiali ze studentami z państw poradzieckich. Dwudniową konferencję zakończyło podpisanie siedmiu listów intencyjnych o współpracy miedzy Politechniką Gdańską a szkołami i instytucjami z państw poradzieckich. Listy wręczyła dziekan wydziału dr hab. Małgorzata Gawrycka.
13 grudnia 2022 roku, Międzynarodowe seminarium poświęcone integracji ekonomicznej ukraińskich migrantów w Polsce
We wtorek 13 grudnia 2022 r. odbyło się międzynarodowe seminarium poświęcone integracji ekonomicznej ukraińskich migrantów w Polsce. Pracownicy Międzynarodowego Instytutu Edukacji, Kultury i Relacji z Diasporą Narodowego Uniwersytetu „Politechnika Lwowska” oraz przedstawiciele Politechniki Gdańskiej – dr hab. Małgorzatą Gawrycką prof. PG dziekanem Wydziału Ekonomii i Zarządzania oraz prof. Krystyną Gomółką, kierownikiem Zakładu Studiów Wschodnich na Wydziale Ekonomii i Zarządzania. Inicjatorem wydarzenia naukowego była prof. Gomólka, który uczestniczyła w Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Praktycznej „Aktywność publiczna ukraińskich migrantów w Europie: zjednoczeni przez nowe wyzwania”, zorganizowanej przez MIOK w 2019 r.
Oksana Pyatkovska, wicedyrektor MIOK-u, rozpoczęła spotkanie powitaniem wprowadzającym. Wyraziła wielką wdzięczność Polsce, krajowi, który udzielił schronienia przymusowym przesiedleńcom z Ukrainy, oraz Polakom, którzy nadal pomagają wielu naszym rodakom, którzy znaleźli się poza swoimi domami. O. Piątkowska pokrótce przybliżyła polskim kolegom tematykę badań naukowych MIOK-u, w szczególności zwrócono uwagę na różne badania migracyjne, które Instytut prowadzi od ponad 15 lat. Prof. Krystyna Gomółka przedstawiła wyniki projektu badawczego Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Gdańskiej na temat „Zatrudnienie Ukraińców w Polsce”. Celem niniejszego badania było sprawdzenie, w jakim stopniu ukraińscy migranci zarobkowi mogą uzupełnić braki kadrowe na polskim rynku pracy. Respondentami byli obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski przed 24 lutego 2022 r. i są zarejestrowani w bazie Gremi Personal, która pośredniczy w ich zatrudnieniu. Samo badanie zostało przeprowadzone za pomocą ankiety internetowej w programie Qualtrics wśród 1256 osób. Pani Profesor przedstawiła dane statystyczne o różnych sferach zatrudnienia za lata 2005-2020 i udział Ukraińców w nich włączonych w takim czy innym okresie, doszedł do dość ciekawych wniosków,
Po prezentacji pracownicy MIOC brali czynny udział w dyskusji, zadając pytania w szczególności o perspektywy dalszych badań tematu ze szczególnym uwzględnieniem osób przymusowo wysiedlonych do Polski z Ukrainy, o specyfikę powstającą w procesie takich badań, o kontekstach łączenia rodzin rozdzielonych wojną, o możliwych zagrożeniach dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej w okresie wojennym i powojennym itp.
Ogólnie rzecz biorąc, seminarium stało się wysokiej jakości platformą do dyskusji o wspólnych zainteresowaniach naukowych i potencjalnych możliwościach realizacji projektów dotyczących badania integracji ekonomicznej ukraińskich przymusowych migrantów w Polsce.
8 grudnia 2022 roku, XXIV Gala edycji konkursu na najlepsze prace magisterskie i doktorskie w dziedzinie pracy i polityki społecznej
W dniu 8 grudnia 2022 r. w siedzibie I Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie odbyła się Gala XXIV edycji konkursu na najlepsze prace magisterskie i doktorskie w dziedzinie pracy i polityki społecznej, organizowana przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych we współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej. W konkursie udział wzięły prace magisterskie i doktorskie z wielu uczelni. Dwie nagrody Ministra Rodziny i Polityki Społecznej przyznawano absolwentom naszego wydziału:
Tetianie Kashyrkinie (Ukraina) za pracę mgr pod tytułem „Problemy i perspektywy kobiety jako przedsiębiorcy i szefa organizacji na Ukrainie promotor prof. dr hab. Krystyna Gomółka. Nagrody wręczyła sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej – Anita Czerwińska wraz z dyrektorem Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych dr Elżbietą Bojanowską. Drugim nagrodzonym był Bartosz Stocki za prace mgr pod tytułem „Model kompetencji pracowników IT na rynku pracy w Polsce” promotor dr hab. Małgorzata Gawrycka prof. PG.
21 listopada 2022 roku, Spotkanie z dyrektorem departamentu rynku pracy w Ministerstwie Polityki Społecznej i Rodziny dr Ewą Flaszyńską
W dniu 21 listopada 2022 r. odbyło się spotkanie online studentów Analityki Gospodarczej i Ekonomii z Dyrektorem Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej dr Ewą Flaszyńską „Rynek Pracy w Polsce okiem praktyka„.
Spotkanie prowadziła prof. dr hab. Krystyna Gomółka. Po wykładzie Pani dyrektor odpowiedziała na wiele pytań studentów dotyczących problemów pracowników na rynku pracy.