Wywiad z Krzysztofem Królikiem Mistrzem Europy w żeglarstwie | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-11-07

Wywiad z Krzysztofem Królikiem Mistrzem Europy w żeglarstwie

Krzysztof Królik
Zapraszamy do przeczytania wywiadu z naszym studentem Krzysztofem Królikiem, który zdobył tytuł mistrza na młodzieżowych mistrzostwach świata World Sailing w lipcu na jeziorze Garda we Włoszech. Krzysztof rozwija swoje umiejętności w klasie olimpijskiej, jednocześnie łącząc karierę sportową z nauką na studiach ekonomicznych.

Krzysztofie, gratulacje za ogromny sukces na młodzieżowych mistrzostwach świata! Studiujesz obecnie na pierwszym roku Ekonomii. Skąd wybór tego kierunku?

Wybrałem ten kierunek, ponieważ interesuję się geografią polityczną oraz fizyczną, a także czuję, że jest to naturalny rozwój w wielu dziedzinach, które są przydatne na co dzień.

Skąd wzięła się u Ciebie żeglarska pasja?

Można powiedzieć, że pasję do żeglarstwa odziedziczyłem po tacie. W młodości prowadził klub żeglarski, który, niestety, spłonął, kiedy był mniej więcej w moim wieku. Myślę, że przełożył swoje marzenia i ambicje na mnie.

Jakie to uczucie zdobyć taki tytuł na arenie międzynarodowej?

Szczerze mówiąc, nie czuję się jak nadczłowiek. Z mojej perspektywy to idealne podsumowanie wkładu i wysiłku, jaki włożyłem przez cały okres liceum w treningi w klasie przedolimpijskiej (29er), a osiągnięcia, które zdobyłem tego lata, są jedynie dowodem mojej ciężkiej pracy.

Studiujesz i jednocześnie kontynuujesz karierę sportową. Jak godzisz naukę z wyjazdami i intensywnymi treningami?

Jeszcze nie musiałem w pełni łączyć nauki z wyjazdami na pełen etat, ale myślę, że to osiągalne, zwłaszcza gdy ma się dobrze uporządkowane notatki i uczy na bieżąco. Uważam, że kluczem do sukcesu jest systematyczność i dobra organizacja czasu.

Przechodzisz teraz na klasę olimpijską 49er. Jak radzisz sobie z tą zmianą, jednocześnie rozpoczynając studia i przeprowadzając się do nowego miasta?

Rzeczywiście, jest to okres przejściowy i wymaga ode mnie dużo pracy. Przechodzę na klasę 49er, co wiąże się z nowymi wyzwaniami sportowymi. Dopiero zaczynam studia i uczę się funkcjonować w nowym mieście, więc jest sporo zmian. Staram się jednak krok po kroku wdrążać w nowy rytm.

Czy uważasz, że można pogodzić karierę sportową z wymaganiami na studiach?

Myślę, że to możliwe, choć wymaga większego wysiłku niż w przypadku osób, które skupiają się wyłącznie na studiach. Pomocne jest wsparcie nauczycieli – z mojego doświadczenia wynika, że są wyrozumiali i doceniają moją determinację. Jeśli student jest w stanie pokazać, że zależy mu na nauce, to taka współpraca staje się bardzo owocna i przyjemna.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów – zarówno na wodzie, jak i na studiach!

106 wyświetleń