Konferencja TIG 2024 – podsumowanie | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-06-04

Konferencja TIG 2024 – podsumowanie

tig
Światowej klasy ekonomiści wzięli udział międzynarodowej konferencji naukowej TIG2024 (Technology, Innovation and Growth 2024), organizowanej przez Wydział Zarządzania i Ekonomii PG pod kierownictwem dr hab. inż. Aleksandry Parteki, prof. PG (WZiE).

W dniach 23–24 maja 2024 r. naukowcy z ponad 20 ośrodków naukowych z Europy, USA, Japonii i Chin przedstawili najnowsze wyniki badań nad powiązaniami technologicznymi w gospodarce światowej. Wykłady plenarne wygłosili:

• prof. Holger Görg (Kiloński Instytut Gospodarki Światowej, Niemcy): “Gender Norms and Institutions and the Growth of Female Businesses: Evidence From Trade Data”,
  • prof. Klaus Prettner (Uniwersytet Ekonomiczny w Wiedniu, Austria): “Infection Risk at Work, Automatability, and Employment”,
  • prof. Francesco Venturini (Uniwersytet w Urbino, Włochy): “Unslicing the pie: AI innovation and the labor share in European regions”,
  • prof. Jakub Growiec (SGH): „Hardware, software, and the future of economic growth”.

Sesje tematyczne dotyczyły: wpływu automatyzacji i rozwoju sztucznej inteligencji na rynki pracy, roli technologii we wzroście gospodarczym, rozwoju metodologii pomiaru postępu technologicznego (w tym AI) oraz dynamiki innowacji w firmach i regionach.

Konferencja była okazją do zacieśnienia już istniejących kontaktów naukowych oraz nawiązania nowych relacji z partnerami zagranicznymi. Gość specjalny konferencji, prof. Holger Görg, jest liderem konsorcjum w projekcie Horyzont Europa Rethink GSC, w którym uczestniczy zespół z Politechniki Gdańskiej kierowany przez prof. A. Partekę (członkowie zespołu: dr hab. Joanna Wolszczak-Derlacz, dr Sabina Szymczak, mgr Piotr Płatkowski).

W czasie konferencji TIG2024 podsumowano także projekt OPUS NCN („Specjalizacja technologiczna a dywergencja produktywności w erze digitalizacji, automatyzacji i sztucznej inteligencji”.) realizowany m.in. przez: dr hab. inż. Aleksandrę Partekę (kier.projektu), dr Aleksandrę Kordalską i mgr Zuzannę H. Zarach. Wymiernymi efektami projektu jest już siedem publikacji w renomowanych czasopismach ekonomicznych (m.in. Technovation, Technological Forecasting and Social Change, The World Economy, Economic Modelling), a kolejne będą wkrótce zgłoszone do recenzji.

Konferencję TIG 2024 zorganizowali: dr Aleksandra Kordalska, mgr Igor Niemczyk, dr Dagmara Nikulin oraz dr hab.inż. Aleksandra Parteka, prof. PG (przewodnicząca komitetu organizacyjnego) przy wsparciu Działu Promcji z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.

Konferencja była objęta Patronatem Honorowym JM Rektora PG prof. Krzysztofa Wilde, Patronatem Dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG dr hab. Małgorzaty Gawryckiej, FarU oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Fotorelacja z konferencji TIG 2024

Program i abstrakty wszystkich wystąpień