"Ekonomia to stan umysłu", spotkanie z prof. Andrzej Lederem | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Szukaj

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-04-12

"Ekonomia to stan umysłu", spotkanie z prof. Andrzej Lederem

Andrzej Leder
Katedra Ekonomii oraz Koło Naukowe Innowacji WZiE zapraszają 7 maja o godz. 18:00 na otwarte spotkanie w sali 318/319 z prof. Andrzejem Lederem. Tematem przewodnim będzie najnowsza książka Pana profesora pt. „Ekonomia to stan umysłu".

Spotkanie, podobnie jak książkę, rozpocznie wstępem prof. Piotr Dominiak.

Opis książki ze strony wydawcy:

Żyjemy doprawdy w ciekawych czasach. Ani język tradycyjnych nauk społecznych, ani polityczny dyskurs liberalizmu czy konserwatyzmu, ani lewicowe teorie XX wieku nie pozwalają zrozumieć współczesnych zjawisk, które zaskakują nas swoją gwałtownością, skalą i jednocześnie pozornym brakiem racjonalności. Stąd może popularność języka ekonomii, którego pojęcia i metafory atakują nas z każdej strony i są używane do opisu nawet dziedzin pozornie od ekonomii odległych.

Andrzej Leder zaprasza nas do przyjrzenia się ekonomii od podszewki. A co, jeśli nauka, którą uznajemy za teorię wykorzystywania zasobów w warunkach deficytu, jest w istocie sztuką rozprowadzania nadmiaru? Konsekwencje tego odwrócenia prowadzą autora do wizji ekonomii diametralnie różnej od tego, co serwują nam eksperci w podręcznikach i mediach. Znajdziemy tu elementy filozofii, socjologii, antropologii, psychoanalizy i lingwistyki, a wszystko to po to, by wreszcie zrozumieć czasy, w których przyszło nam żyć.

Leder na koniec zapala nam światełko nadziei. Przywołując Tukidydesa, woła: Potrzeba nam więcej Ateńczyków i Atenek! Ludzi mających cywilną odwagę warunkującą odwagę myślenia. Oby było wśród nich jak najwięcej ekonomistów. Czytajcie Andrzeja Ledera! - Piotr Dominiak.

Fragment książki: „Zaciskające się szczęki globalnego konfliktu nadają formę rzeczywistości. Ten nieprawdopodobny nacisk krystalizuje się w postaci rodzącego się ogromnego bogactwa, jednocześnie zaś w otchłaniach nędzy, w które zapadają się całe ludy; rodzi ruchy społeczne i wynalazki techniczne, wywołuje wojny, przekształca języki, którymi je opisujemy, a także teorie i symbole, w imię których je toczymy. Świat jest globalny, jego globalność jest jednocześnie życiodajna i dusząca; jak imadło ściska ludzkość w jedną rzeczywistą masę”.


Prof. dr hab. Andrzej Leder — filozof kultury, absolwent dwóch warszawskich uczelni wyższych: Akademii Medycznej oraz UW (filozofia). Wykładowca w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Autor lub współautor publikacji, w tym również wydanych w formie książkowej, dotyczących głównie filozofii kultury oraz ogólnie filozofii i psychologii. Przez 20 lat publikował w czasopiśmie „Res Publica Nowa", ale jego teksty ukazywały się także m.in. w „Dialogu" i „Krytyce Politycznej". Członek Polskiego Towarzystwa Fenomenologicznego. Publikacje książkowe autora to: „Przemiana mitów, czyli życie w epoce schyłku. Zbiór esejów" (Wydawnictwo OPEN, 1997),"Nieświadomość jako pustka" (Wyd. Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, 2001),"Przemiana mitów, czyli wojna o obrazy" (Wydawnictwo OPEN, 2004),"Nauka Freuda w epoce Sein und Zeit" (Wyd. Fundacji Aletheia, 2007).

99 wyświetleń