Artykuł współautorstwa studenta Jakuba Majewskiego w czasopiśmie e-mentor | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-01-12

Artykuł współautorstwa studenta Jakuba Majewskiego w czasopiśmie e-mentor

Ementor
Artykuł pt. „Nowe wyzwania, nowe rozwiązania: Jak przedsiębiorstwo branży IT odnajduje się w erze VUCA” autorstwa Jakuba Majewskiego, studenta studiów magisterskich na kierunku Zarządzanie WZiE oraz dr inż. hab. Krzysztofa Lei, prof. uczelni został opublikowany w czasopiśmie e-mentor. Poprosiliśmy Pana Jakuba, aby opowiedział więcej o swoich badaniach oraz o wnioskach płynących z analizy zebranych danych.

"Artykuł, którego jestem współautorem, powstał jako bezpośredni owoc mojego stażu w znanej firmie IT i odzwierciedla moje głębokie zaangażowanie oraz fascynację dynamicznym charakterem tej branży. Współpracując z profesorem Krzysztofem Leją, miałem wyjątkową okazję zbadać, jak takie firmy mogą przekształcać zmienność, niepewność, złożoność i niejednoznaczność — cechy środowiska VUCA — w realną siłę napędową rozwoju i innowacji. Stało się to dla mnie nie tylko źródłem cennej wiedzy i doświadczeń, ale również inspiracją do dalszego badania tego fascynującego tematu w mojej pracy magisterskiej, nad którą aktualnie pracuję.

Moje badanie rozpoczęło się jeszcze podczas studiów na Politechnice Gdańskiej, umożliwiając mi zdobycie solidnych podstaw teoretycznych a tym samym kontynuację mojej edukacji na prestiżowej Politechnice Monachijskiej (TUM) [indywidualny program studiów – z zachowanym statusem studenta Politechniki Gdańskiej]. To połączenie doświadczeń z dwóch uczelni daje mi unikalne spojrzenie na przyszłość technologii oraz zarządzania.

Podczas mojego stażu miałem szansę zaobserwować z pierwszej ręki, jak przedsiębiorstwo zmaga się ze światem VUCA, co pozwoliło mi na praktyczne doświadczenie rozwiązywania realnych problemów biznesowych. W naszym artykule podkreśliliśmy, że sukces w środowisku VUCA zależy od zdolności do szybkiego reagowania, elastyczności operacyjnej i skutecznego zarządzania ryzykiem oraz niepewnością. Poprzez identyfikację i rozwijanie kluczowych kompetencji, przedsiębiorstwa mogą przekształcać wyzwania w szanse, co jest kluczowe dla osiągnięcia przewagi konkurencyjnej.

Konkretne zastosowania wyników naszego badania w praktyce biznesowej obejmują:

• Rozwój Kompetencji Adaptacyjnych: Firmy powinny skoncentrować się na wzmocnieniu umiejętności adaptacyjnych pracowników, umożliwiając im skuteczne radzenie sobie z nieoczekiwanymi zmianami i wykorzystywanie nowych możliwości. To obejmuje promowanie kultury otwartości na zmiany i zachęcanie do elastyczności w myśleniu.
  • Elastyczność Strategiczna: Konieczność szybkiego dostosowywania procesów, struktur organizacyjnych i decyzji w odpowiedzi na zmiany rynkowe, umożliwi firmom wykorzystywanie krótkoterminowych okazji, jednocześnie zachowując długoterminową wizję.
  • Skuteczne Zarządzanie Ryzykiem i Niepewnością: Wprowadzenie zaawansowanych systemów zarządzania ryzykiem, które pomagają identyfikować, oceniać i minimalizować potencjalne zagrożenia, a także umożliwiają lepsze przewidywanie i przygotowanie na zmiany rynkowe.
  • Promowanie Innowacyjności i Ciągłego Uczenia się: Budowanie kultury, która wspiera innowacje i ciągłe doskonalenie. Firmy powinny inwestować w rozwój nowych technologii i rozwiązań, a także promować uczenie się i rozwój pracowników.
  • Wzmocnienie Komunikacji i Współpracy: Rozwijanie skutecznych kanałów komunikacji i współpracy zarówno wewnątrz organizacji, jak i z zewnętrznymi partnerami. Inwestycje w narzędzia i technologie, które wspierają wymianę informacji są kluczowe dla sprawnego funkcjonowania w środowisku VUCA.

Wnioski z naszego badania mają zatem bezpośrednie zastosowanie w strategiach zarządzania, pomagając liderom biznesowym w podejmowaniu świadomych decyzji w szybko zmieniającym się otoczeniu.

Osobiście jest to dla mnie coś więcej niż tylko akademicka publikacja; to świadectwo mojego zaangażowania w rozumienie i kształtowanie przyszłości. Moja praca podkreśla, jak ważne jest, aby młodzi profesjonaliści byli nie tylko teoretykami, ale również praktykami, zdolnymi do adaptacji i innowacji. Jestem przekonany, że moje badania i doświadczenia zainspirują innych do pogłębiania swojej wiedzy, rozwijania umiejętności oraz do podejmowania odważnych kroków w swoich karierach."