Relacja ze spotkania w ramach cyklu "Za Kulisami Biznesu" | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Szukaj

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-12-12

Relacja ze spotkania w ramach cyklu "Za Kulisami Biznesu"

Za kulisami biznesu
6 grudnia 2023 roku na Wydziale Zarządzania i Ekonomii w ramach cyklu „Za kulisami biznesu” odbyło się na zaproszenie dr Sebastiana Wilczewskiego oraz dr Danuty Rusieckiej spotkanie z panem Pawłem Jemiołem, absolwentem WZiE oraz WETI PG, które moderowała dr Elżbieta Karwowska.

Gość naszego spotkania Paweł Jemioł — top manager  Nordea Bank — na bieżąco obsługuje finansowe sprawy 10 mln klientów z czterech nordyckich krajów. Bardzo dziękujemy, że przyjmując, zaproszenie chciał podzielić się z nami doświadczeniami dotyczącymi pracy w roli menedżera i opowiedzieć o tym, co jest w niej fascynujące, a co trudne i stresujące.

Aula 107 wypełniła się po brzegi licznie przybyłymi słuchaczami, którzy w atmosferze Mikołajkowej mieli okazję do dowiedzenia się więcej o kulisach pracy menedżera  z perspektywy wysoko postawionego pracownika. Pan Paweł Jemioł opowiadał m.in. o swoich doświadczeniach zarządzania grupą 3000 menedżerów, o tym czym jest samotność lidera, wyjaśnił, dlaczego lider nie musi być największym specjalistą w zespole, który prowadzi. Studenci mieli również możliwość usłyszenia odpowiedzi na wiele interesujących pytań, jakie sami zadali.  

Najlepszym podsumowaniem niech będą wypowiedzi samych uczestników. Otrzymaliśmy ich tak wiele, że przytoczę tylko losowo wybrane:

  • Bardzo interesujący wykład. Zaproszony gość w ciekawy sposób opowiadał o zapleczu pracy banku. Sam sektor bankowości wydaje się być ciekawym obszarem jeśli chodzi o zapraszanych gości na wydział. Możliwość aktywnego udziału w  wykładzie poprzez quiz i pytania na końcu również oceniam bardzo na plus.
  • Bardzo fajnie przeprowadzony wykład, miła atmosfera, dowiedziałam się dużo ciekawych informacji wziętych z życiowych doświadczeń.
  • Bardzo interesujący i wartościowy wykład, pokazał nam, jak to wygląda sukces firmy i zarządcy od strony „kuchni”.
  • Interesujący wykład, przykłady były bardzo praktyczne. Suchar na samym początku fajnie rozluźnił atmosferę. Quiz oraz sam konkurs znakomicie pobudził do aktywnego działania.
  • Zawsze doceniam tego typu wykłady. Wgląd na branże, jaki daje osoba tak doświadczona, angażuje i pozwala utrwalić teorię na przykładach funkcjonowania prawdziwych firm.
  • Mega inicjatywa do organizowania takich spotkań na naszym wydziale, Pan Paweł widać bardzo duże doświadczenie i miło było o nim posłuchać. Na pewno wskazówki się przydadzą w dalszym życiu ;)
  • W taką nordycką pogodę, jaką mamy obecnie, wykład z Panem Janem był niczym fińska sauna.

Niewątpliwie dzień spotkania, czyli Mikołajki oraz oprawa przygotowana przez dr Elżbietę Karwowską wspólnie z jej studentami, czyli Mikołaj, jego Elf i gorąca herbatka dla wszystkich spowodowały, że to spotkanie „było Ho Ho Ho”, a świąteczna atmosfera pobudziła talenty poetyckie wdzięcznych studentów:

„Dzisiaj chyba każdy

chodzi uśmiechnięty,

że na wykład przyszedł

chociaż był padnięty.

Z całego serca dziękujemy,

bardzo się cieszymy,

Tobie Pawle dużo zdrowia

i radości życzymy!”

Zachęceni stwierdzeniem „Bardzo ciekawe wydarzenie. Wykład był przyjemny i interesujący — oby takich więcej” —  postaramy się zaprosić Państwa na spotkanie z kolejnym gościem w ramach cyklu „Za kulisami biznesu”. Zapraszamy również do zapoznania się podsumowaniem spotkania dr inż. Sebastiana Wilczewskiego

Relacja

78 wyświetleń