Podsumowanie konferencji Quality and its applications 2023. Towards sustainable future. | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-11-29

konferencja
Fot. Balladyna
W dniach 23 i 24 listopada 2023 na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej odbyła się III Międzynarodowa Konferencja „Quality and its applications 2023. Towards sustainable future” zorganizowana przez Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, Politechnikę Gdańską i Uniwersytet Gdański.

Przewodniczącym konferencji z ramienia Politechniki Gdańskiej był prof. Piotr Grudowski – kierownik Katedry Inżynierii Zarządzania i Jakości z Wydziału Zarządzania i Ekonomii, a przewodniczącą z ramienia Uniwersytetu Gdańskiego była prof. Małgorzata Z. Wiśniewska kierująca Zakładem Zrównoważonego Rozwoju i Nauk o Jakości na Wydziale Zarządzania. Konferencję otworzyli: Prorektor PG ds. organizacji i rozwoju prof. Dariusz Mikielewicz, Dyrektor Związku Uczelni im. D. Fahrenheita prof. Adriana Zaleska-Medynska oraz Dziekan WZiE prof. Małgorzata Gawrycka.

W nawiązaniu do nazwy wydarzenia, problematyka konferencji obejmowała różne zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem gospodarczym i rolą jakości, jako jednego z kluczowych filarów tego rozwoju w sektorze prywatnym i publicznym, w ramach działalności produkcyjnej i usługowej. W programie konferencji przewidziano wystąpienia keynote speakerów z ośrodków zagranicznych i polskich, cztery tematyczne sesje naukowe oraz panel praktyków, w którym wystąpili liderzy - przedstawiciele przedsiębiorstw i organizacji wspierających rozwój społeczno-gospodarczy na Pomorzu. Drugi dzień konferencji, obok wspomnianego panelu praktyków obejmował prezentację przebiegu i wyników projektu Edu4QI poświęconego opracowaniu innowacji edukacyjnej w ramach partnerstwa polsko-norweskiego, realizowanego w latach 2021-2023 w ramach funduszy EOG w Programie Edukacja którego Agencją Narodową jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie.

W konferencji wzięło udział blisko 100 osób. Obok gości zagranicznych obecni byli przedstawiciele wszystkich najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce, liderzy wiodących organizacji Pomorza, doktoranci i studenci.

Według opinii uczestników, kolejna edycja w pełni spełniła oczekiwania środowiska „jakościowców” - naukowców i praktyków zajmujących się różnymi zagadnieniami dotyczącymi kategorii jakości. Podkreślano, że interdyscyplinarność problematyki jakości tworzy obecnie i tworzyć będzie znakomite warunki do integracji zespołów w ramach badań naukowych, wprowadzania innowacji produktowych i procesowych oraz szeroko rozumianych działań upowszechniających. Zaakcentowano znaczenie współczesnych wyzwań dotyczących tzw. Jakości 5.0, kluczowych współczesnych zagrożeń, ale także związanych z postępem technicznym możliwości rozwojowych.

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie oraz zapraszamy do współpracy przy okazji kolejnych edycji cyklicznej konferencji Q&IA.