Patent na zestaw do wykrywania wirusa SARS-CoV-2 | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-10-12

Patent na zestaw do wykrywania wirusa SARS-CoV-2

aktualności
Pragniemy poinformować, że "Zestaw do wykrywania wirusa SARS-CoV-2 i sposób funkcjonalizacji głowicy pomiarowej" jest przedmiotem wynalazku i został objęty ochroną patentową pod numerem Pat.243333. Powstanie rozwiązania jest związane z międzywydziałowym projektem OPT iGEN SANITAS realizowanym z funduszy Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Nauka dla Społeczeństwa.

Wynalazek to kompletny zestaw do wykrywania wirusa SARS-CoV-2, z zaawansowaną głowicą pomiarową sprzężoną ze sprzęgaczem światłowodowym, źródłem światła oraz analizatorem widma optycznego. Głowica pomiarowa to interferometr Fabry-Perot z sfunkcjonalizowaną chemicznie oraz biologicznie powierzchnią czoła światłowodu. Zarówno zestaw jak i metoda funkcjonalizacji są chronione.

Szczegóły patentu

Projekt  OPT iGEN SANITAS ma charakter interdyscyplinarny. W skład zespołu projektowego wchodzą przedstawiciele 5 wydziałów Politechniki Gdańskiej: Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, Wydziału Chemicznego, Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz Wydziału Zarządzania i Ekonomii.

Więcej o projekcie