Relacja ze spotkania z Piotrem Stokowcem | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Szukaj

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-03-01

Relacja ze spotkania z Piotrem Stokowcem

Piotr Stokowiec
27 lutego 2023 roku w ramach obchodów 30-lecia Wydziału Zarządzania i Ekonomii oraz cyklu spotkań „Za kulisami biznesu” gościliśmy słynnego szkoleniowca i trenera pana Piotra Stokowca.

Piotr Stokowiec pokazał zgromadzonym, w jaki sposób korzystając z rozwijającej się wiedzy o skutecznej komunikacji oraz coraz doskonalszych narzędzi technicznych dostępnych w codziennym życiu, efektywnie budować oraz doskonalić każdy zespół (również sportowy). Gość spotkania zwrócił uwagę na podobieństwo zadań stojących przed trenerami i menedżerami. Współczesny trener powinien posiadać kompetencje menedżerskie - musi być przede wszystkim liderem i koordynatorem całej drużyny.

Trener, który opracowuje strategie, organizuje treningi, dba o przygotowanie fizyczne, wpływa na rozwój mentalny zawodników oraz na budowanie dobrej atmosfery w zespole, nie może pozostać z tymi zadaniami sam. Współczesne drużyny tworzą dziś nie tylko zawodnicy i trenerzy, ale i sztab lekarzy, fizjoterapeutów i psychologów.

Delegowanie zadań i budowanie dobrze współpracującego zespołu jest więc jednym z kluczy do sukcesu. Trener musi umieć nie tylko wybierać, jakie zadania będzie delegował, ale przede wszystkim wiedzieć na czym się skupić, a co tylko sprawdzić. Jak podkreślił Gość spotkania: „zbyt analityczne spojrzenie spowalnia proces”. Sukces ma 3 litery: RÓB. Wizja bez realizacji to halucynacja. Trener zwrócił również uwagę, że skuteczność działań aż w 85% zależy dziś od posiadania kompetencji miękkich, w tym doświadczenia i umiejętności tworzenia dobrej atmosfery. Skuteczny team to ten, który się wzajemnie dopinguje w pracy, rozwija i w którym oczyszczają się złe relacje. Podkreślił również konieczność dostosowywania się do zmieniającego się świata i wykorzystywania nowych narzędzi. Zawodnicy nie są innymi ludźmi niż ich rówieśnicy. Bodźców do oddziaływania trzeba zatem szukać w ich świecie, korzystać z nowych technologii, aplikacji, filmów, smartfonów i dronów. To tam należy szukać sposobów walki z rutyną, która zabija entuzjazm.

Trener powinien wiedzieć jak zmienić nastawienie zawodników, pozwolić im popełniać błędy, z których będą umieli wyciągać wnioski. Ważna jest zatem dobra komunikacja. To dzięki niej wymienia się informacje, buduje się długofalowe relacje w zespole, wizerunek trenera i wpływa na postawę zawodnika. Ważne jest także unikanie błędów, do których zaliczył korzystanie z negatywnej komunikacji i nadużywania słowa "nie" oraz nadmierną ilość pochwał lub krytyki.

Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość treningu komunikacji przez udział w konkursie na stworzenie instrukcji przygotowania tostów z masłem orzechowym. Wyróżniono trzy prace zespołowe, zaś w drugim zadaniu prowadzonym przez Piotra Stokowca zwycięzca został nagrodzony piłką z autografem.

Czytaj więcej

107 wyświetleń