Data dodania: 2022-08-01
Doskonałe wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej WZiE!
W ocenie uwzględnione zostały indywidualne osiągnięcia pracowników takie, jak publikacje i projekty badawcze oraz wpływ prowadzonych przez nich badań naukowych na gospodarkę i społeczeństwo.
Bardzo dziękujemy Pracownikom za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie się do ewaluacji. Uzyskane wyniki to nasz wspólny sukces. Bardzo wysoka ocena jakości działalności jednostek naukowych ma kluczowe znaczenie dla ich rozwoju i prestiżu. Jest odzwierciedleniem wysokiego poziomu naukowego uzyskanego dzięki wzajemnemu wsparciu i pracy zespołowej.
Tegoroczna ewaluacja pokazuje rosnący trend w jakości prowadzonych przez nas działań.
Procentowe wyniki dla wszystkich ocenianych dyscyplin w kraju kształtują się następująco: kategoria A+ - 5,68 proc., A - 28,21 proc., B+ - 50,83 proc, B - 12.14 proc., C - 3,14 proc.
Więcej o ewaluacji MEiN
Jednostki naukowe, prowadzące w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe, podlegają kompleksowej ocenie, na podstawie której przyznawana jest im kategoria naukowa.
Poszczególnym dyscyplinom przyznawane są kategorie naukowe: A+, A, B+, B albo C, od czego zależą uprawnienia do prowadzenia studiów, szkół doktorskich, nadawania stopni i tytułów, a także wartość subwencji.
Do oceny brane są osiągnięcia wszystkich pracowników prowadzących działalność naukową w ewaluowanej dyscyplinie, a także osiągnięcia uczestników szkół doktorskich. W nowym modelu ewaluacji wprowadzono limit osiągnięć, jakie jeden pracownik może zgłosić do ewaluacji.
Wszystkie dyscypliny naukowe są oceniane w ramach trzech kryteriów. Mają one jednak inną wagę w przypadku różnych dyscyplin, co pozwala na uwzględnienie specyfiki każdej z nich:
- Kryterium I – poziom naukowy lub artystyczny prowadzonej działalności naukowej - ocena poziomu naukowego dotyczy artykułów naukowych, monografii, redakcji monografii i autorstwa rozdziałów w monografiach, a także przyznanych patentów.
- Kryterium II – efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych - efekty finansowe ocenia się na podstawie wysokości środków pozyskanych na projekty badawcze w ramach konkursów organizowanych przez instytucje unijne, zagraniczne i krajowe. W kryterium bierze się pod uwagę również komercjalizację wyników badań lub prac rozwojowych, a także prace naukowe realizowane na zlecenie podmiotów spoza sektora szkolnictwa wyższego i nauki.
- Kryterium III – wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki – ocenę wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki przeprowadza się na podstawie opisów udowadniających wpływ
Ewaluację przeprowadza Komisja Ewaluacji Nauki, która podejmuje uchwałę w sprawie kategorii naukowych proponowanych dla ewaluowanych podmiotów w poszczególnych dyscyplinach naukowych i artystycznych. Przyznanie kategorii odbywa się na podstawie algorytmu, który uwzględnia wagi przypisane poszczególnym kryteriom ewaluacji. Wagi te są zróżnicowane w zależności od dziedzin nauki. W zależności uzyskanego wyniku podmiot jest zaliczany do odpowiedniej kategorii naukowej, przy czym przyznawanie kategorii A+ wymaga przeprowadzenia dodatkowej oceny eksperckiej.