Sztuczna inteligencja krokiem do przyszłości | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-07-19

Sztuczna inteligencja krokiem do przyszłości

grafika
Zapraszamy na wywiad z Magdaleną Kortas, byłą studentką WZiE, która została wyróżniona z TOP 100 kobiet w AI w Polsce, w kategorii AI Rising Star.

Co przyczyniło się do otrzymania wyróżnienia, czy pracuje Pani nad jakimś projektem?

W tematyce Data Science i Sztucznej Inteligencji pracuję zawodowo od 4 lat. Myślę, że moim największym sukcesem jest społeczność, która powstała jako lokalny oddział WiMLDS (Women in Machine Learning & Data Science) w Trójmieście. Celem było wspieranie oraz promocja kobiet działających w tej dziedzinie, w naszym regionie. 

Pracowaliśmy nad dwoma dużymi projektami non-profit. Wiążą się one z ochroną środowiska i świadomością ekologiczną.

Pierwszy z nich dotyczy sztucznej inteligencji, w walce z zanieczyszczeniem środowiska” z „Hack4Environment. Celem projektu było wykrywanie odpadów w środowisku oraz promocja gospodarki o obiegu zamkniętym (www.detectwaste.ml)

Drugi projekt nosił nazwę„Sound-based Bird Classification”. Dotyczył świadomości ekologicznej, w którym sztuczna inteligencja, akustyka i ornitologia, były wykorzystane do klasyfikacji ptaków w środowisku.

O obu projektach pisałam publikacje w kanadyjskim „Towards Data Science”.

Byłam również wyróżniona tytułem "Women who Break the Bias 2022" oraz "Women in AI Hero 2021" oraz nominowana do "Women in Tech Excellence Awards 2022" w trzech kategoriach.

Skąd wzięło się zainteresowanie AI, jak wyglądała droga do aktualnego miejsca?

W 2017 roku ukończyłam na Politechnice Gdańskiej anglojęzyczne studia "Economic Analytics". Dzięki wielu przedmiotom związanym z Data Science (m.in. data mining, data forecasting, quantitative and qualitative data analysis oraz narzędziom typu R, VBA, SQL) zdobyłam podstawy wiedzy, którą rozszerzyłam na półrocznym intensywnym bootcampie Data Science. Już w połowie wydarzenia otrzymałam pierwszą pracę w zawodzie, a były to czasy gdzie Data Scientist nie był tak popularny i znany jak dziś. Nie było również tylu ofert pracy oraz firm specjalizujących się w tej branży.

Dlaczego zagadnienie AI jest takie ważne w przypadku kobiet? Co się z tym wiąże, jak wpłynie to na naszą przyszłość?

Sztuczna inteligencja ma już szerokie zastosowanie w wielu branżach, tworzone są rozwiązania które wpływają i będą wpływać na nasze codzienne życie. Zgodnie z badaniami PARP w Polsce do 2025 r. może być potrzebnych ponad 200 tys. informatyków, specjalizujących się w obszarze sztucznej inteligencji. Przede wszystkim stawia się na ekspertki od AI. Jedynie niwelując obecną dysproporcję płci w tym obszarze (zaledwie 13 proc. pracujących nad rozwiązaniami AI w Polsce osób, to kobiety – raport Digital Poland 2020), można sprawić, że sztuczna inteligencja będzie przynosiła odpowiedzi na różnorodne potrzeby i wyzwania.

Czy wyróżnienia w jakiś sposób wpłynęły na Pani dalsze plany? Jakie podejmie Pani następne kroki?

Na ten moment, w związku z wyróżnieniem i grantem od rządu Australijskiego, planuję przeprowadzkę do Australii. W aktualnej pracy, tworzę rozwiązania sztucznej inteligencji do walki z zanieczyszczeniem wody i powodziami w Ameryce Północnej. W związku z ogromnym problemem dotyczącym powodzi we wschodniej Australii (regiony Sydney, Brisbane), mam nadzieję na dalszy rozwój i pracę w tej tematyce.

Czy poradziłaby Pani coś osobom rozpoczynającym przygodę z Data Scientist?

Jeśli chodzi o edukację formalną, gdy zaczęłam się interesować tą tematyką w 2016 roku, nie było jeszcze wielu możliwości w Polsce. Na ten moment, jest duży wybór studiów i kursów, między innymi Inżynieria Danych na ZiE. Warto pamiętać, że bycie specjalistą od Data Scientist, czy po prostu programistą oznacza niekończącą się naukę i edukację. Warto więc, się na to przygotować i nastawić. Pomocne będzie również znalezienie mentora, który wesprze na drodze rozwoju.


 

124 wyświetleń