Data dodania: 2021-12-08
Wywiad z dr inż. Magdaleną Ciesielską w Dzienniku Gazeta Prawna
“Z opublikowanego przez Komisję Europejską Indeksu DESI 2021, który pokazuje zaawansowanie cyfrowe państw UE, wynika, że Polska spadła z 23. na 24. miejsce w rankingu. Dlaczego tak się stało?”
Przede wszystkim w czasie pandemii inne kraje sprawniej wykorzystały nadarzającą się okoliczność do rozwoju cyfryzacji państwa. W zestawieniu Polska otrzymała wynik 41 punktów w obrębie monitorowanych wskaźników, natomiast średnia unijna to 50,7.
W rankingu przodują Duńczycy, Finowie, Szwedzi i Holendrzy a najgorzej wypada Polska, Rumunia, Bułgaria i Grecja.
Aktualne statystyki wskazują, że tylko 44% Polaków posiada umiejętności cyfrowe, jedynie 15% polskich firm przechowuje swoje dokumenty w chmurze a 14% przedsiębiorstw aktywnie używa mediów społecznościowych.
Istnieją też jasne strony. Polska jest dobrze rozwinięta cyfrowo na poziomie centralnym do czego przyczynił się sukces usługi “Obywatel” a także nieźle radzi sobie z cyfryzacją urzędów i dostępem do Internetu.
Jak polepszyć naszą sytuację? Przede wszystkim należy skupić się na edukacji obywateli oraz wesprzeć działania szkół wyższych w przygotowaniu kadr do wdrażania rozwiązań cyfrowych.
Artykuł można przeczytać na portalu Dziennik Gazeta Prawna (cała treść jest dostępna dla subskrybentów).