Raport o bezpieczeństwie i równym traktowaniu na Politechnice Gdańskiej | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-11-24

Raport o bezpieczeństwie i równym traktowaniu na Politechnice Gdańskiej

rownosc
W 2020 roku na Politechnice Gdańskiej przeprowadzono monitoring warunków zatrudnienia, bezpieczeństwa i równego traktowania. Celem badania było poznanie warunków i bezpieczeństwa pracy na uczelni, a także doświadczeń związanych z karierą zawodową oraz możliwości łączenia pracy zawodowej i opieki nad osobami zależnymi.

Na udział w ankiecie zdecydowało się 796 osób, w tym 379 respondentów wypełniło ją w całości.

Uczelnia jako pracodawca

Zdecydowana większość ankietowanych jest zatrudniona na umowę o pracę, w pełnym wymiarze czasu. Wśród kryteriów, które respondenci zaznaczyli jako ważne przy ubieganiu się o stanowisko na uczelni były: reputacja Politechniki Gdańskiej, zróżnicowane i włączające środowisko oraz elastyczność godzin pracy. 12% ankietowanych uważa, że na PG nie ma przyjaznego środowiska pracy.

Świadomość w zakresie równości płci

1/5 wszystkich respondentów uważa, że Politechnika Gdańska reaguje na problemy dotyczące nierówności płci. 32% respondentów uważa, że raczej łatwiej lub zdecydowanie łatwiej awansują mężczyźni niż kobiety, a według 59% nie ma różnicy. Według badania średnia wynagrodzenia dla kobiet wynosi 12,6% mniej w porównaniu do mężczyzn. W zakresie oceny podziału zasobów, zadań i obowiązków przedstawiono ankietowanym 27 kryteria. W przypadku 25 kryteriów większość ankietowanych nie widziało różnic w traktowaniu względem płci.

Work-life balance nie zawsze w równowadze

Ankieta pokazuje, że tzw. „work-life balance” najtrudniej jest osiągnąć naukowcom. 31% ankietowanych z tej grupy zadeklarowało, że pracuje powyżej 10 godzin, niemal połowa często na pracę poświęca weekendy. 

Obserwuje się niską świadomość dostępnych udogodnień, takich jak np.: dzielenie stanowiska, możliwość pracy zdalnej, rozwiązań w obszarze BHP wspomagających np. osoby powracające z urlopów wychowawczego czy czasowe zmniejszenie obowiązków.

Relacje 

94% ankietowanych uważa, że ma dobre lub bardzo dobre stosunki ze współpracownikami. Niemal tyle samo osób (93%) zaprzecza, że doświadcza mikroagresji. Większość respondentów (ok. 80%) deklaruje, że nie doświadczyła przypadków mobbingu i molestowania na uczelni. Wśród osób, które miały tego typu doświadczenia, najczęstszymi sprawcami nadużyć byli przełożeni (51%) lub inne osoby na stanowiskach kierowniczych (31%), ale także współpracownicy (29%).

Co dalej?

Rektor PG powołał 11-osobowy zespół w celu opracowania planu równości. Rekomendacje zostaną wypracowane do końca tego roku. Plan będzie uaktualniony okresowo, prawdopodobnie co 4 lata.

Ważne!

Do tych osób możesz się zgłosić w przypadku problemów w miejscu pracy:

Przeczytaj podsumowanie raportu


 

42 wyświetleń