Ekspert WZiE współtworzy system cyberbezpieczeństwa dla energetyki | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-11-10

Ekspert WZiE współtworzy system cyberbezpieczeństwa dla energetyki

energia
Liczba ataków hakerskich w energetyce rośnie, a wraz z nią przyspieszają prace badawcze nad zabezpieczeniami. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i szkockiego Uniwersytetu Strathclyde opracowali algorytmy, modele i metryki, które umożliwiają dzielenie się danymi z sektora energetycznego. Dzięki wypracowanym rozwiązaniom elektrownie czy operatorzy systemów przesyłowych mogą być bardziej świadomi zagrożeń i odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć. Współautorem rozwiązania jest dr hab. inż. Rafał Leszczyna, profesor Uczelni, pracownik Katedry Informatyki w Zarządzaniu na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.   

Artykuł na temat nowatorskiej sieci SAN oraz systemu wymiany informacji można znaleźć na portalu gospodarczym wnp.pl

Przeczytaj artykuł 

Artykuł w serwisie Perspektywy

Przeczytaj artykuł 

Artykuł w Informatorze Pomorza

Przeczytaj artykuł

Dr hab. inż. Rafał Leszczyna, profesor Uczelni był również gościem Macieja Głogowskiego w audycji Raport Gospodarczy w radiu TOK FM:

- Czy jest miejsce w sektorze energetycznym na cyberbezpieczeństwo?

- Tak, jest tego miejsca bardzo dużo. Przykładem jest choćby atak na Colonial Pipeline w Stanach Zjednoczonych, wielkiego dystrybutora ropy naftowej w maju tego roku. Był to atak typu ransomware polegający na próbie wyłudzenia okupu. 

- Wiem, że naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad zabezpieczeniami w zakresie cyberincydentów. Czy jest coś o co powinniśmy zadbać w Polsce, aby sektor energetyczny był bezpieczniejszy? 

- W Polsce od 2018 roku mamy Ustawę o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Wynika z niej, że między innym operatorzy energetyczni są zobowiązani do przeprowadzenia analizy ryzyka. To jest bardzo ważne, bo dzięki temu mamy większe szanse aby rozpoznać zagrożenia i przewidzieć potencjalne skutki. W nowelizacji do wspominanej Ustawy przewiduje się powstawanie Centrów Wymiany Informacji co pomoże skuteczniej reagować na potencjalne zagrożenia. Uczestnicy sektora energetycznego powinni móc swobodnie wymieniać się informacjami, a co za tym idzie, lepiej odpierać ataki hakerów. 

- Kto jest adresatem takiego systemu wymiany informacji?

- Odbiorcami platformy o nazwie European Energy - Information Sharing & Analysis Centre są wszyscy uczestnicy sektora energetycznego np. Polskie Sieci Energetyczne ale na stronę EE-ISAC może wejść każdy i skorzystać z mnóstwa interesujących informacji.

Cały podcast można odsłuchać na stronie TOK FM


 

119 wyświetleń