Data dodania: 2021-10-21
Z jakich krajów pochodzą imigranci zarobkowi w Polsce? Ekspertki WZiE dzielą się wiedzą.
Dwie ekspertki z obszaru rynku pracy i migracji: prof. dr hab. Krystyna Gomółka i dr hab. Małgorzata Gawrycka, prof. uczelni z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej dzielą się wynikami swoich badań na łamach poczytnych serwisów informacyjnych w Polsce.
W zeszłym roku wydano w naszym kraju aż 400 tysięcy pozwoleń na pracę dla obcokrajowców. Od momentu gdy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej ta liczba wzrosła 30 krotnie. Najliczniejszą grupą pracujących cudzoziemców są obecnie obywatele Ukrainy. Prof. dr hab. Krystyna Gomółka tłumaczy przyczyny tego zjawiska: „Ukrainiec mieszkający w Zaporożu może wybrać pracę w odległej o kilkaset kilometrów Rosji i zarobić więcej niż w swojej ojczyźnie. Woli jednak przejechać około 1500 kilometrów, żeby dostać się do Polski i pracować tutaj, bo oznacza to dla niego nie tylko znacznie wyższe płace, niemożliwe do osiągnięcia np. w Rosji czy innych krajach byłego ZSRR, ale też poprawę ogólnego komfortu i jakości życia".
Do Polski „za chlebem” przyjeżdżają też Białorusini, Gruzini oraz obywatele Mołdawii. Na przestrzeni ostatnich 17 lat najbardziej wzrosła liczba imigrantów z Uzbekistanu. Kiedyś stanowili grupę zaledwie kilkuosobową, dziś to prawie sześć tysięcy osób.
Dawniej cudzoziemcy przyjeżdżali do Polski średnio na kwartał, obecnie zostają tu często pół roku, rok a nawet dwa lata. Dr hab. Małgorzata Gawrycka, prof. uczelni zaznacza, że nie powinniśmy jednak spoczywać na laurach: „Trzeba wzmocnić system wsparcia i ułatwień tak, aby cudzoziemcy mogli wesprzeć rozwój gospodarczy naszego kraju i uzupełnić niedobory rynku pracy tam, gdzie to najbardziej potrzebne.” – zaznacza.
Pełne artykuły na powyższy temat można przeczytać na stronach:
Bankier.pl
Puls biznesu
https://www.pb.pl/od-2004-r-liczba-pozwolen-na-prace-dla-cudzoziemcow-wzrosla-30-krotnie-1129304