Data dodania: 2021-01-01
WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA I EKONOMII W 2018 ROKU
Rok 2018 przyniósł kolejne sukcesy studentów i pracowników, które przełożyły się na sukcesy Wydziału oraz całej Politechniki Gdańskiej. Wraz z Inauguracją Roku Akademickiego 2018/2019 zakończyliśmy świętowanie 25-lecia istnienia Wydziału i rozpoczęliśmy obchody z okazji 10-lecia programu International MBA in Strategy, Programme and Project Management (IMBA) prowadzonego przy WZiE PG.
W 2018 roku osiągnęliśmy dużo sukcesów naukowych, dydaktycznych i sportowych. Odświeżyliśmy m.in. formułę Zjazdu Absolwentów WZiE oraz wprowadziliśmy nowy kierunek studiów podyplomowych Menedżer IT.
Zapraszamy do zapoznania się z wydarzeniami, które przyniósł 2018 rok. Kliknięcie zaznaczonych słów na niebiesko prowadzi do artykułu z pełną informacją.
OSIĄGNIĘCIA WYDZIAŁOWE
- Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował ranking najlepszych wydziałów ekonomicznych w kraju, w którym WZiE zajął ósme miejsce w Polsce.
- WZiE otrzymał międzynarodową akredytację prestiżowej instytucji AMBA dla kierunku magisterskiego International Management oraz studiów Master of Business Administration.
- Rozpoczęcie programu podwójnego dyplomowania z Universita' Politecnica delle Marche, Ancona oraz Uniwersytetem we Florencji.
- W rekrutacji na rok akademicki 2018/2019 – na studia I i II stopnia przyjętych zostało 4500 osób, a najwięcej chętnych było na ekonomię (33 osoby na miejsce), zarządzanie w języku angielskim (29 os./miejsce) oraz analitykę gospodarczą (23 os./miejsce).
- Studia podyplomowe Zarządzanie Projektami otrzymały akredytację IPMA-Student.
- WZiE PG doceniony za jakość przez Polską Komisję Akredytacyjną.
- Zarządzanie na WZiE wśród 7. najlepszych kierunków w Polsce według rankingu Perspektyw.
- Kierunek Analityka Gospodarcza z Certyfikatem Studia z Przyszłością.
- International MBA in Strategy, Programme and Project Management (IMBA) realizowany na WZiE znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych programów w kraju według Rankingu MBA Perspektywy 2018.
- Intel i MBA Politechniki Gdańskiej nominowani do nagrody AMBA: MBA Employer and Business School Partnership (Partnerstwo Pracodawca i Program MBA).
OSIĄGNIĘCIA I NAGRODY STUDENTÓW
- Dzięki mobilizacji studentów powstanie „Strefa relaksu na WZiE” - zwycięski projekt zgłoszony przez przewodniczącego Wydziałowej Rady Studentów ZiE PG w ramach Budżetu Obywatelskiego PG 2019.
- Joanna Formela, studentka i członkini zarządu Naukowego Koła Jakości i Produktywności otrzymała nagrodę od IPMA Polska za najlepszy poster na konferencji "Gospodarka 4.0".
- Daria Pogorzelec – Studentka Zarządzania Inżynierskiego na WZiE PG, w judo zdobyła dwukrotne Mistrzostwo Polski 2018, wywalczyła trzecie miejsce w Grand Prix Cancun 2018 w Meksyku. oraz zdobyła złoto na Akademickich Mistrzostwach Polski w Białymstoku.
- Monika Kozłowska - absolwentka kierunku Zarządzanie inżynierskie – zdobyła dwa złote medale w tańcu w odległej Korei Południowej podczas Pucharu Świata International Dance Organization (IDO).
- Paweł Tarnowski – student WZiE zajął piąte miejsce w klasie windsurfingu RS:X na Mistrzostwach Świata World Sailing 2018, dwa medale w Mistrzostwa Europy w klasie Formula Windsurfing oraz Formula Foil rozgrywanych w Pucku, złoto w regatach o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce, drugie miejsce w Andalusian Olympic Week 2018 oraz szóste miejsce w zawodach Pucharu Świata w Miami, USA.
OSIĄGNIĘCIA I NAGRODY PRACOWNIKÓW
- Prof. dr hab. Piotr Dominiak otrzymał nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej.
- Dr hab. Joanna Wolszczak-Derlacz, kierownik Katedry Nauk Ekonomicznych na WZiE, została powołana na członka Rady Narodowego Centrum Nauki (NCN).
- dr hab. Krystian Zawadzki otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Olimpijskiej za najlepszą pracę naukową z zakresu edukacji olimpijskiej i olimpizmu przygotowaną w latach 2016-2018 w kategorii "praca habilitacyjna".
- Dr hab. Piotr Grudowski, prof.nadzw. PG otrzymał medal okolicznościowy - "Za zasługi dla jakości" podczas konferencji Polskie Nagrody Jakości „Polska Jakość w 100-lecie odzyskania niepodległości”.
- Nominacja profesorska prof. dr hab. Krystyny Gomółki.
- Nominacja profesorska prof. dr hab. Nelly Daszkiewicz.
- dr Paweł Ziemiański stypendystą Fundacji Paula R. Lawrence’a.
- dr hab inż. Aleksandra Parteka, prof.nadzw PG polskim absolwentem programu Fulbrighta 2017/18.
- Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin powołał dra hab. inż. Krzysztof Leję, prof. nadzw. PG na członka Komitetu Polityki Naukowej, gremium które współtworzy i opiniuje dokumenty dotyczące rozwoju nauki oraz polityki naukowej i innowacyjnej, priorytetów inwestycyjnych i finansowych.
- Monografia prof. Przemysława Banasika wśród 10 najlepszych polskich książek ekonomicznych.
- Dr inż. Marcin Forkiewicz uhonorowany tytułem "Ambasadora Pętli Żuławskiej".
- Dr Magdalena Popowska została laureatką pierwszej edycji Nagrody Środowiskowej „Gwiazdy Internacjonalizacji” w kategorii Management Star / Gwiazda Zarządzania 2018.
- Wydziałowy Team Biegowy ZiE PG - Półmaraton w Izraelu, w Gdańsku „Amber Expo”, na Spitsbergen Marathon, czy w sztafetach w 4. Gdańskim Maratonie.
WSPÓŁPRACA Z BIZNESEM
- II oraz III edycja Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego na WZiE.
- Podpisanie umowy o współpracy partnerskiej WZiE PG z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w zakresie działalności dydaktycznej i rozwojowej oraz działalności naukowej, badawczej i realizacji wspólnych projektów z zakresu tematyki ubezpieczeń społecznych.
- Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy WZiE PG i firmą BEST S.A. Umowa stwarza studentom nowe możliwości do odbycia praktyk, stażów, przeprowadzania badań i projektów pod okiem mentora z firmy, czy chociażby organizowania spotkań ze specjalistami.
WYDARZENIA NAUKOWE
- XXVI „Wieczór z Ekonomią” którego gościem była dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, wygłaszając wykład pt.: "Świat arabski wobec globalizacji".
- Debata nt. zróżnicowania systemowego szkolnictwa wyższego, w ramach projektu badawczego EXCELLENCE.
- Światowy Tydzień Przedsiębiorczości na WZiE z serią otwartych warsztatów i wykładów naukowych.
- Studenci na konferencji Everywhere International SMEs.
- Międzynarodowa Konferencja Naukowa Kongres Restrukturyzacyjny.
- Warsztaty Jean Monnet Chair nt. Nierówności dochodów i zamożności "Pomiar w praktyce”.
- Dialog Obywatelski z udziałem Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce p. Marka Prawdy.
- Debata nt. wzmocnienia efektywności i produktywności szkół wyższych.
- Warsztaty „Wydobyć bogactwo różnorodności” w ramach projektu „Aktywni z pasją” organizowany przy współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Gdańsku.
- Członkowie Koła Naukowego MKN Project Management na konferencji Project Management Days w Warszawie.
- Bałtycki Festiwal Nauki
- Wykład pt.: "Marketing i sponsoring jako narzędzia w zarządzaniu klubem piłkarskim", który poprowadzili Dyrektor finansowy oraz Manager ds. sponsoringu klubu Lechia Gdańsk.
- V Forum Dziekanów Wydziałów Ekonomii i Zarządzania Uczelni Technicznych i Wojskowych. W tegorocznym spotkaniu na WZiE wzięło udział 44 dziekanów reprezentujących 18 uczelni.
- Filmowe Koło Naukowe - Kino Europa zorganizowało projekcję filmu „Teoria wszystkiego” z prelekcją dr. inż. Marcina Dampca z Katedry Fizyki Zjawisk Elektronowych, WFTiMS PG.
- Dzień otwarty na WZiE w ramach „Politechnika OPEN” z warsztatami, wykładami i innymi atrakcjami organizowanymi przez studentów.
- VIII edycja konkursu „Wiem na bank” organizowana przez WZiE PG oraz II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. Jagiellończyka w Elblągu. Tegoroczny konkurs zgromadził 67 uczestników z 16 szkół ponadgimnazjalnych.
- II edycja „Pracodawcy dla ZiE” – przestrzeń do bezpośredniego kontaktu studentów z pracodawcami, by przybliżyć tym pierwszym otoczenie, w którym będą się poruszać podczas praktyk, staży, czy poszukiwania zatrudnienia.
- Konferencja Konkurencyjna Edukacja - „Uczelnia Idea. Cyfrowa transformacja”.
- Koło Naukowe Zastosowań Metod Ilościowych "QR" wraz z Przedstawicielami Thomson Reuters zorganizowali warsztaty pt. "Po co Tobie R? Biznes a wizualizacje”.
- VI Spotkanie z Zarządzaniem, którego gościem była dr hab. Aldona Glińska - Neweś, prof. nadzw. UMK z wykładem pt.: „Pozytywna perspektywa w naukach o zarządzaniu".
- XXV spotkanie z cyklu „Wieczór z Ekonomią”, którego gościem był prof. Krzysztof Piech z Uczelni Łazarskiego, Dyrektor Centrum Technologii Blockchain. Gość wygłosił wykład pt.: Czy kryptowaluty zastąpią pieniądz tradycyjny?
- Szkolenia z cyklu „Marzec na Obcasach” - cykl bezpłatnych warsztatów i spotkań dla kobiet, organizowany przez Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gdańsku przy współpracy z WZiE PG.
- XXIV spotkanie z cyklu „Wieczór z Ekonomią” z prof. Andrzejem Lederem z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN wygłaszającym wykład pt.: Kryzys zaufania a kryzys ekonomiczny – co już wiemy, a co powinniśmy przemyśleć?.
- Seminarium naukowe w ramach Jean Monnet Lectures Katedry Analizy Ekonomicznej i Finansów oraz Katedry Nauk Ekonomicznych WZiE PG.
- Wykład absolwenta WZiE PG – Leszka Piślewskiego (Country Route to Market Director w Coca Cola Company) z projektów marketingowych realizowanych w poszczególnych firmach.
Mamy nadzieję, że rozpoczęty rok 2019 będzie dawał dużo okazji do świętowania sukcesów zarówno w dziedzinie nauki, biznesu jak i sportu.
50 wyświetleń