Konkurs Nagroda Jamesa Dysona 2023 | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-03-12

Konkurs Nagroda Jamesa Dysona 2023

James Dyson poszukuje pomysłów, które zmienią świat – ruszyła nowa edycja międzynarodowego konkursu skierowanego do studentów kierunków inżynierskich. 6 marca ruszają nabory do Konkursu Nagroda Jamesa Dysona. Możliwość zgłoszeń przewidziana jest do 17 lipca. W tym czasie, uczestnicy będą mieli szansę zawalczyć o zdobycie nagrody pieniężnej na rozwój wynalazku.

Właśnie ruszyły zapisy do tegorocznej edycji międzynarodowego Konkursu Nagroda Jamesa Dysona prowadzonego przez Fundację Jamesa Dysona. Konkurs  skierowany jest do studentów inżynierii związanych z dziedziną projektowania. Młodzi inżynierowie mogą już teraz zgłaszać swoje nowatorskie wynalazki  rozwiązujące palące, rzeczywiste problemy.

Pomysły młodych wynalazców mają potencjał globalnego oddziaływania

Otwarty dla wszystkich studentów oraz niedawnych absolwentów inżynierii i projektowania konkurs ma na celu wyłonienie ambitnych projektów, które dotyczą kwestii globalnych - od diagnozy raka po klęski żywiołowe. Wśród dotychczasowych międzynarodowych zwycięzców, którzy zdobyli globalne uznanie, znaleźli się m.in. terenowa przyczepa do ratowania rannych w strefach konfliktu, inteligentny opatrunek z czujnikiem oceniającym przebieg gojenia się rany na podstawie pomiaru poziomu pH, farba wykonana ze szkła pochodzącego z recyklingu, która znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na klimatyzację oraz urządzenie do kontrolowania krwawienia z ran kłutych.

Założony w 2005 roku konkurs wsparł już ponad 400 młodych wynalazców nagrodami pieniężnymi w wysokości ponad 1 miliona funtów. Ponadto dwie trzecie dotychczasowych globalnych zwycięzców kontynuowało komercjalizację swoich pomysłów.

Międzynarodowy zwycięzca oraz wygrany projekt w kategorii Zrównoważonego Rozwoju zgarną w tym roku nagrodę w wysokości 151 400 zł na rozwój swoich wynalazków. Natomiast kwota 25 200 zł zostanie przekazana każdemu zwycięzcy krajowemu na wszystkich 30 rynkach, w których odbywa się konkurs.

Jak wziąć udział?

Kandydaci zgłaszają się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej Konkursu Nagroda Jamesa Dysona. Uczestnicy powinni wyjaśnić, czym jest ich wynalazek, jak działa i jaki jest proces jego rozwoju. Najlepsze zgłoszenia rozwiązują rzeczywisty problem, są jasno wyjaśnione, pokazują iteracyjny rozwój, dostarczają dowodów na prototypowanie i zawierają zdjęcia pomocnicze oraz wideo.

Kryteria kwalifikacji

Uczestnicy muszą być zapisani na co najmniej jeden semestr studiów licencjackich lub magisterskich związanych z inżynierią/projektowaniem. Studia muszą się odbywać na uniwersytecie w kraju lub regionie wybranym do udziału w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona.

W przypadku zgłoszeń zespołowych wszyscy członkowie muszą być w ciągu ostatnich czterech lat zapisani na co najmniej jeden semestr studiów licencjackich lub magisterskich na uniwersytecie w kraju lub regionie wybranym do udziału w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona. Co najmniej jeden członek zespołu musi studiować przedmiot z zakresu inżynierii lub projektowania. Więcej najczęściej zadawanych pytań można znaleźć na stronie internetowej.