Data dodania: 2024-03-12
Konkurs Nagroda Jamesa Dysona 2023
Właśnie ruszyły zapisy do tegorocznej edycji międzynarodowego Konkursu Nagroda Jamesa Dysona prowadzonego przez Fundację Jamesa Dysona. Konkurs skierowany jest do studentów inżynierii związanych z dziedziną projektowania. Młodzi inżynierowie mogą już teraz zgłaszać swoje nowatorskie wynalazki rozwiązujące palące, rzeczywiste problemy.
Pomysły młodych wynalazców mają potencjał globalnego oddziaływania
Otwarty dla wszystkich studentów oraz niedawnych absolwentów inżynierii i projektowania konkurs ma na celu wyłonienie ambitnych projektów, które dotyczą kwestii globalnych - od diagnozy raka po klęski żywiołowe. Wśród dotychczasowych międzynarodowych zwycięzców, którzy zdobyli globalne uznanie, znaleźli się m.in. terenowa przyczepa do ratowania rannych w strefach konfliktu, inteligentny opatrunek z czujnikiem oceniającym przebieg gojenia się rany na podstawie pomiaru poziomu pH, farba wykonana ze szkła pochodzącego z recyklingu, która znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na klimatyzację oraz urządzenie do kontrolowania krwawienia z ran kłutych.
Założony w 2005 roku konkurs wsparł już ponad 400 młodych wynalazców nagrodami pieniężnymi w wysokości ponad 1 miliona funtów. Ponadto dwie trzecie dotychczasowych globalnych zwycięzców kontynuowało komercjalizację swoich pomysłów.
Międzynarodowy zwycięzca oraz wygrany projekt w kategorii Zrównoważonego Rozwoju zgarną w tym roku nagrodę w wysokości 151 400 zł na rozwój swoich wynalazków. Natomiast kwota 25 200 zł zostanie przekazana każdemu zwycięzcy krajowemu na wszystkich 30 rynkach, w których odbywa się konkurs.
Jak wziąć udział?
Kandydaci zgłaszają się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej Konkursu Nagroda Jamesa Dysona. Uczestnicy powinni wyjaśnić, czym jest ich wynalazek, jak działa i jaki jest proces jego rozwoju. Najlepsze zgłoszenia rozwiązują rzeczywisty problem, są jasno wyjaśnione, pokazują iteracyjny rozwój, dostarczają dowodów na prototypowanie i zawierają zdjęcia pomocnicze oraz wideo.
Kryteria kwalifikacji
Uczestnicy muszą być zapisani na co najmniej jeden semestr studiów licencjackich lub magisterskich związanych z inżynierią/projektowaniem. Studia muszą się odbywać na uniwersytecie w kraju lub regionie wybranym do udziału w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona.
W przypadku zgłoszeń zespołowych wszyscy członkowie muszą być w ciągu ostatnich czterech lat zapisani na co najmniej jeden semestr studiów licencjackich lub magisterskich na uniwersytecie w kraju lub regionie wybranym do udziału w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona. Co najmniej jeden członek zespołu musi studiować przedmiot z zakresu inżynierii lub projektowania. Więcej najczęściej zadawanych pytań można znaleźć na stronie internetowej.
-
2024-11-20
Konkurs Kół Naukowych
-
2024-10-28
Konkurs o Nagrodę ABB