Doktorat - czy to jest dla mnie? | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-09-17

Doktorat - czy to jest dla mnie?

WZiE
Myślisz o karierze na wyższej uczelni lub zdobyciu nowych kwalifikacji? Zastanawiasz się, co daje doktorat i czy warto pójść na studia doktoranckie? Tytuł doktora kojarzy się zwykle z wiedzą, doświadczeniem i prestiżem. Studia doktoranckie stają się jednak coraz bardziej popularne, a powody do ich podjęcia różne, związane nie tylko z chęcią rozwoju naukowego. Wydział zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej oferuje kształcenie na studiach podyplomowych doktoranckich w systemie stacjonarnym i zaocznym. Dowiedz się, czy warto robić doktorat i wybierz studia na jednej z najstarszych, autonomicznych uczelni państwowych w Polsce.  

Studia doktoranckie - tak, to jest dla mnie!

Jeśli zastanawiasz się, czy doktorat jest dla mnie, weź pod uwagę różne czynniki, które oprócz zainteresowań daną dziedziną mogą wpłynąć na podjęcie decyzji o studiach doktoranckich. Doktorat to temat, który budzi wiele wątpliwości związanych ze sposobem rekrutacji na studia, finansami czy ścieżkami dalszej kariery po studiach. Czy zatem warto robić doktorat? Powodów, dla których zdecydujesz się na ten krok, może być kilka:

  • poszerzenie wiedzy w wybranej dziedzinie,
  • doskonalenie umiejętności w zakresie metodologii naukowej,
  • podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych,
  • chęć prowadzenia własnej działalności badawczej.

Cele te realizować możesz jednak także poza ścieżką doktoratu. Dlaczego więc warto zdecydować się na rozpoczęcie starań o tytuł doktora nauk? Jeśli na studiach II stopnia prowadziłeś prace badawcze, doktorat umożliwi Ci ich kontynuację pod okiem promotora, który sprawować będzie nad Twoją pracą merytoryczną opiekę i nadzór. Tytuł doktora to także prestiż, który może przekładać się na lepsze możliwości zatrudnienia, awans czy wyższe zarobki.

Jak zrobić doktorat?

Strukturami odpowiedzialnymi za kształcenie doktorantów są obecnie szkoły doktorskie - jednostki powoływane przez uczelnie i instytuty badawcze, które zajmują się kształceniem doktorantów. Ile robi się doktorat? Kształcenie w ramach szkoły doktorskiej trwa od 6 do 8 semestrów i obejmuje realizację planu badawczego opracowanego w porozumieniu z promotorem. Studia kończą się złożeniem rozprawy doktorskiej oraz jej obroną.

Oprócz szkół doktorskich, drugą możliwością zrobienia doktoratu jest tryb eksternistyczny, który odbywa się na Twój wniosek poza szkołą doktorską. Ten tryb studiów doktoranckich będzie odpowiedni dla Ciebie, jeśli jesteś samodzielny naukowo i posiadasz już umiejętności związane z prowadzeniem prac badawczych lub pracujesz na uczelni. Tryb szkoły doktorskiej będzie natomiast zazwyczaj bardziej atrakcyjny dla osób posiadających mniejsze doświadczenie w prowadzeniu badań naukowych, którzy chcą otrzymać wsparcie merytoryczne i finansowe.

Zastanawiając się, czy warto robić doktorat, weź pod uwagę kwestie finansowe. Studia doktoranckie w ramach szkoły doktorskiej dadzą Ci możliwość otrzymania stypendium doktoranckiego, przysługującego wszystkim uczniom szkoły. Dodatkową formą wsparcia studentów szkoły doktorskiej są ulgi z racji posiadania legitymacji doktoranckiej oraz możliwość zakwaterowania w akademiku.

Co daje doktorat?

Studia doktoranckie były dawniej równoznaczne z rozpoczęciem kariery akademickiej. Obecnie doktorat to najczęściej po prostu sposób zdobywania nowych kwalifikacji i umiejętności. Konieczność ujednolicenia programów studiów doktoranckich spowodowała, że współcześnie są one traktowane bardziej jak dawne studia magisterskie lub jako sposób na wyróżnienie się spośród szerokiej rzeszy magistrantów dodatkowymi kwalifikacjami.

Rozpoczynając studia doktoranckie, niekoniecznie musisz sam zgłębiać określone problemy badawcze, ale uczestniczysz w zajęciach, które pozwolą Ci na poszerzenie swojej wiedzy i zdobycie konkretnych umiejętności. Dlatego też doktorat nie musi obecnie oznaczać kariery naukowej, ale rozwijanie swoich zainteresowań i poszerzanie wiedzy, najczęściej związanej z wykonywanym zawodem.

Co po doktoracie - szybszy awans, lepsza pensja?

Decydując się na studia doktoranckie, zyskujesz szansę na awans w pracy i lepsze zarobki. Przed podjęciem decyzji, czy warto robić doktorat, rozważ jednak wszystkie możliwe opcje. Doktorat może zrobić wrażenie na Twoim pracodawcy, zdarza się jednak, że bardziej stawia on na zdobyte już doświadczenie zawodowe. Jeśli decydujesz się na podjęcie studiów doktoranckich dla potencjalnych wyższych zarobków, pamiętaj, że sam tytuł nie jest w stanie Ci tego zagwarantować. Rozważ również, czy będziesz miał realne możliwości wykorzystania zdobytej na studiach doktoranckich wiedzy w pracy zawodowej. Jeśli jednak chcesz zainwestować swój czas we własny rozwój i zobaczyć, jakie możliwości otworzy przed Tobą to doświadczenie i tytuł naukowy – doktorat jest dla Ciebie!

Oferta Politechniki Gdańskiej jest bardzo bogata - studia w Gdańsku obejmują aż 12 dyscyplin naukowych, realizowanych w ramach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, w tym:

Sprawdź ofertę Wydziału Zarządzania i Edukacji Politechniki Gdańskiej i wybierz kierunek, dzięki któremu zrealizujesz swoje plany zawodowe i życiowe pasje!

8452 wyświetleń