Data dodania: 2021-07-26
Inżynier czy licencjat? Co warto studiować?

Studia licencjackie czy inżynierskie - co wybrać?
Jeśli rozważasz wybór między studiami licencjackimi a inżynierskimi, kieruj się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami, oceniając jednak także perspektywy zawodowe. Zastanów się także, jak długo chcesz się kształcić i jak dalej pokierować swoją edukacją. Jeśli planujesz zakończyć studia na pierwszym etapie, wybierz studia inżynierskie w Gdańsku. A może lepiej czujesz się w tematach humanistycznych lub chcesz połączyć studiowanie z pracą? W takim razie rozważ wybór studiów licencjackich. Pamiętaj, że w każdym przypadku kluczem do sukcesu na rynku pracy jest Twoja specjalistyczna wiedza i odpowiednie kompetencje.
Licencjat a inżynier - czym się różnią?
Zastanawiasz się, czym się różnią studia licencjackie od inżynierskich? Zdawać by się mogło, że nie ma różnicy między tytułem licencjata a inżyniera, w rzeczywistości jednak są one dość istotne:
- Pierwszą dostrzegalną różnicą jest długość procesu kształcenia. Na licencjat musisz poświęcić 3 lata nauki, natomiast studia inżynierskie to 3,5 - 4 lat poświęconych na edukację.
- Studia licencjackie i inżynierskie są w różny sposób postrzegane społecznie: te pierwsze traktowane są zazwyczaj jako pierwszy etap edukacji, prowadzący do uzyskania tytułu magistra. W przypadku inżyniera tytuł ten odbierany jest częściej jako zakończony etap edukacji.
- Tytuł licencjata (a potem magistra) kojarzy się zwykle z naukowym podejściem do danej dziedziny, podczas gdy inżynier budzi skojarzenia z praktycznym wymiarem posiadanych umiejętności. Takie postrzeganie może niekiedy wpływać na Twoją pozycję jako kandydata do pracy.
Inżynier vs licencjat - sytuacja na rynku pracy
To, czy zaczniesz pracować w wymarzonym zawodzie i otrzymywać zadowalającą Cię pensję, zależy od wielu czynników i ma tu znaczenie nie tylko tytuł licencjata lub inżyniera. Zastanawiając się nad sytuacją na rynku pracy, odpowiedz sobie na kilka pytań:
- Jakie możliwości rozwoju będziesz miał po swoich studiach i w przyszłym zawodzie?
- Czy wiedza z Twojej branży będzie możliwa do wykorzystania w innych sektorach (gdybyś zmienił miejsce pracy)?
- Czy wybrany przez Ciebie zawód pozwoli Ci zarabiać pieniądze zgodne z Twoimi oczekiwaniami?
- Jakie zawody będą zyskiwać na popularności i czy jest wśród nich coś, w czym mógłbyś się odnaleźć?
Niezależnie od zdobytego tytułu licencjata lub inżyniera pamiętaj, że pracodawcy będą oceniać Twoje kompetencje, wiedzę i umiejętności. Dlatego zadbaj o możliwości zdobywania doświadczenia już podczas studiów, a z pewnością zaprocentuje Ci to w przyszłości.
Inżynier po licencjacie - czyli co dalej po studiach?
Obroniłeś tytuł licencjata lub inżyniera i zastanawiasz się, co dalej? W zależności od Twoich planów i perspektywy rozwoju, możesz kontynuować naukę - studia magisterskie w Gdańsku to dobra opcja na dalsze kształcenie i zdobywanie wiedzy z interesującej Cię dziedziny. A jeśli planujesz dalszą naukę, możesz kontynuować ją na studiach podyplomowych w Gdańsku - jest to ciekawa propozycja zwłaszcza, jeśli już pracujesz i masz pewną praktykę w zawodzie.
Podsumowując, co zatem wybrać? Studia inżynierskie czy licencjackie? Dylemat ten wydaje się być drugoplanowy. Kluczowym zagadnieniem jest skupienie się na doświadczeniu, które powinno być poparte odpowiednią, rzetelną wiedzą. Rozważanie: licencjat czy inżynier? to tak naprawdę odpowiedzi na pytania o wybór właściwego kierunku studiów i Twojej ścieżki kariery. Wybierz tak, by praca była Twoją pasją i dawała Ci satysfakcję, a wówczas łatwiej będzie Ci podejmować dalsze decyzje i realizować się w swoim zawodzie.
-
2025-04-16
Wielkanoc
-
2025-04-11
Dzień rektorski w dniu 5 maja 2025 r.
-
2025-04-10
Ruszył II etap projektu Wakacyjny Staż