Data dodania: 2025-09-16
Podsumowanie Konferencji Newcomers@Work

Celem projektu Newcomers@Work: Strengthening the Employability of Young Refugee and Migrant NEETs jest wspieranie młodych osób z doświadczeniem migracyjnym i znajdujących się poza rynkiem pracy oraz edukacją. W projekcie biorą udział partnerzy z Grecji, Luksemburga, Portugalii, Rumunii, Włoch i Polski, a jego liderem jest Politechnika Gdańska.
Konferencja zgromadziła ekspertów z różnych krajów i środowisk: doradców zawodowych, praktyków rynku pracy, trenerów, przedstawicieli instytucji publicznych i organizacji społecznych oraz samych młodych uczestników projektu. Wspólnie rozmawialiśmy o barierach, ale też realnych rozwiązaniach wspierających zatrudnialność i integrację młodych migrantów.
W programie znalazły się m.in.:
- prelekcje ekspertów, w tym dr hab. Łukasz Sienkiewicz, prof. PG (kierownik projektu),
- praktyczne warsztaty rozwoju osobistego oraz prezentacja prowadzona przez Aleksandrę Szewczyk podsumowującą prace i działania w projekcie z uczestnikami projektu: Kalejdoskop kariery – historie z warsztatów i wizyt studyjnych w projekcie Newcomers@work
- panel dyskusyjny pt. Wyzwania i doświadczenia osób wchodzących na rynek prowadzony przez Aleksandrę Szewczyk - trener, mentorkę w projekcie z udziałem osób z doświadczeniem migracyjnym, które weszły na rynek pracy,
- inspirujące sesje prowadzone przez ekspertów takich jak Bartosz Biernacki (State Street) czy Anna Dukowska, Sylwia Koniuszewska.
„Niektóre szkolenia pomogły mi lepiej zrozumieć moje marzenia, spojrzenie na życie i priorytety. Dzięki pracy z mentorem Aleksandrą Szewczyk stworzyłam swoją ‘mapę marzeń’, która pomaga mi planować przyszłość i podejmować konkretne kroki” - mówi Kateryna z Ukrainy, jedna z uczestniczek projektu.
Dziękujemy za udział w konferencji uczestnikom projektu m.in. uczniom SMS LO Gedanii 1922.
Wydarzenie łączyło wymiar naukowy, praktyczny i społeczny – potwierdzając, że wspólna praca różnych środowisk może przynieść realne zmiany.