Na drodze (nie)wiedzy. Pisma humanistyczne Adama Synowieckiego | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-07-08

Na drodze (nie)wiedzy. Pisma humanistyczne Adama Synowieckiego

Książka
„Na drodze (nie)wiedzy. Pisma humanistyczne Adama Synowieckiego” to zbiór prac zasłużonego naukowca Politechniki Gdańskiej. Książka została właśnie wydana w serii Daimonion przez Wydawnictwo Marek Derewiecki.

Prof. Adam Synowiecki żył w latach 1929-2000. W latach 1969-2000 pracował na Politechnice Gdańskiej. W  okresie 1974–1991 kierował Zakładem Filozofii, jednocześnie od 1979 do 1982 był wicedyrektorem ds. naukowych w Międzywydziałowym Instytucie Nauk Społecznych. W latach 1991–1993 roku kierował Katedrą Filozofii w  Instytucie Nauk Humanistycznych i  Ekonomicznych na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG, następnie od 1994 do 1999 roku Katedrą Nauk Filozoficznych na Wydziale Zarządzania i Ekonomii.

Autor wielu publikacji na temat filozofii nauki, historii filozofii i logiki, w tym monografii „Problemy mechanicyzmu w naukach przyrodniczych” (1969), „Byt i myślenie”, „U źródeł marksistowskiej ontologii i logiki dialektycznej (1980), „Przyrodoznawstwo – dzieło ludzi i cząstka kultury” (1998), „Przyrodoznawstwo i materializm przyrodniczy w  XIX wieku” (2000). Był także współautorem między innymi skryptu „Węzłowe zagadnienia filozofii” (1979) oraz przekładów z  języka łacińskiego tekstów do „Studiów Gdańskich”.

Profesor Synowiecki przez lata podkreślał potrzebę łączenia nauk ścisłych z humanistyką i filozofią. W swojej pracy naukowej dążył do odkrywania odwiecznej prawdy, starając się przeciwdziałać ignorancji, zarówno w naukach przyrodniczych, jak i humanistycznych. W publikacji znalazły się teksty, które ukazują jego wyjątkowe podejście do poznania, racjonalności i roli podmiotu poznającego – inspirowane między innymi myślą Mikołaja z Kuzy.

Publikacja została dofinansowana m.in. przez Wydział Zarządzania i Ekonomii PG oraz Wydział Filologiczny UG.
Do nabycia na stronie internetowej wydawnictwa 

4 wyświetleń