Wyniki badań na temat zatrudnienia Ukraińców w Polsce. | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-03-05

Wyniki badań na temat zatrudnienia Ukraińców w Polsce.

ukraina
W dniu 27 lutego 2024 r. odbyło się spotkanie zespołu badawczego w składzie prof. dr hab. Krystyny Gomółki i dr hab. Małgorzaty Gawryckiej, prof. uczelni z pracownikami Gremii Personal, podczas którego zaprezentowano wyniki badań będące kontynuacją tych sprzed roku nt. zatrudnienia Ukraińców w Polsce.

W drugim badaniu przeprowadzonym we współpracy z Gremii Personal, po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 r. zespół badaczy zainteresował się tym, w jaki sposób polityka migracyjna wpływa na funkcjonowanie rynku pracy w Polsce.

Wyniki badania, obejmującego 1400 osób wskazały, że działania wojenne były główną przyczyną migracji Ukraińców do Polski po dniu 24 lutego 2022 roku. Większą grupę migrantów stanowią kobiety, które często przybywają z dziećmi. Ponad połowa respondentów przybyła do Polski ze wsi, a podobna liczba pracowała wcześniej na etacie w Ukrainie. Młodzi ludzie do 45 roku życia stanowili większość migrantów. Większość, która przybyła bez zagwarantowanego zatrudnienia, dowiedziała się o wolnych miejscach pracy od znajomych i rodziny. Najwięcej dostępnych miejsc pracy znajdowało się w sektorach przemysłowym, budowlanym, handlowym i transportowo-magazynowym i były to głównie stanowiska pracy dedykowane mężczyznom.

Więcej na stronie badania