Wizyta uczniów z Thinking Zone na WZiE | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Szukaj

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-02-28

Wizyta uczniów z Thinking Zone na WZiE

zdjęcie
W ramach współpracy ze szkołami średnimi mieliśmy przyjemność gościć kolejną szkołę. Tym razem odwiedziła nas młodzież z Liceum Thinking Zone z Gdańska, która zdobyła wiedzę na temat finansów osobistych.  

Uczniowie mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w wykładzie pt. „Od zera do milionera, czyli każdy chce być bogaty”, który poprowadził dr Piotr Kasprzak z Katedry Finansów. Celem spotkania było budowanie świadomości finansowej wśród młodych ludzi.

Podczas wykładu uczniowie mieli szansę zapoznać się z prognozami dotyczącymi emerytur w Polsce oraz dowiedzieć się, jak już teraz mogą zadbać o swoje finanse. Było to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę ich obecne możliwości finansowe, typowe dla licealistów. Jednak, nawet w obliczu ograniczeń, takich jak niskie dochody czy brak stałego źródła przychodu, istnieją sposoby na gromadzenie oszczędności, np. poprzez zakładanie „skarbonki” na kontach bankowych czy też możliwość sprzedaży nieużywanych rzeczy.

Uczniowie poznali podstawowe metody oszczędzania, ale także dowiedzieli się o znaczeniu inwestycji dla budowania przyszłego kapitału. Wartość tychże inwestycji zależy nie tylko od samej kwoty, ale także od wyboru odpowiednich instrumentów finansowych. Uczniowie zostali zaskoczeni faktem, że produkt, który często stanowi atrakcyjną ofertę dla banku, może okazać się mniej korzystny dla klienta. Poruszono również temat czytania reklam i umów finansowych ze zrozumieniem oraz ostrożnością. To ważna umiejętność w dzisiejszym świecie, gdzie przyciągające oferty mogą ukrywać pułapki. Wykład był wstępem do nauki finansów osobistych, która będzie kontynuowana na zajęciach z podstaw przedsiębiorczości oraz z biznesu i zarządzania.

Bardzo dziękujemy za wizytę i poprowadzenie wykładu.

46 wyświetleń