Podsumowanie międzynarodowej Konferencji RENT | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-11-23

Podsumowanie międzynarodowej Konferencji RENT

rent
Fot. Sebastian Wilczewski
W dniach 15-17 listopada 2023 roku Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej współorganizował międzynarodową konferencję RENT (Research in Entrepreneurship), która ma ugruntowaną pozycję jako najważniejsza konferencja naukowa dotycząca przedsiębiorczości w Europie.

Konferencję poprzedziły cztery związane wydarzenia również organizowane na naszym Wydziale: Effectuation Conference 2023związana z naszym programem MBA, podczas której wystąpiła w roli keynote Sara Sarasvathy – zdobywczyni 2022 Global Award for Entrepreneurship Research w 2022 roku, Doctoral Seminar, Ecsb Post-Doctoral Paper Development Workshop, oraz Professional Development Workshop on Entrepreneurship and Small Business Management. Mury Politechniki Gdańskiej gościły 37. edycję tej konferencji, a jej tegorocznym motywem przewodnim było „Taming Uncertainity”. Gościliśmy,  240 naukowców z 22 krajów, a o dostrzeżeniu wagi tematyki poruszanej na konferencji, świadczą uzyskane patronaty honorowe: Marszałka Województwa, Prezydent Miast Gdańska, Gdańskiego Klubu Biznesu, oraz JM Rektora Politechniki Gdańskiej.

Rozpoczęcie konferencji miało miejsce w Dworze Artusa na Gdańskiej Starówce. W trakcie sesji plenarnej w dniu 16 listopada rozpoczęli swoimi wystąpieniami Ulla Hytti (Prezydent European Council for Small Business), Jérôme Chabanne-Rive (dyrektor European Institute for Advanced Studies in Management), JM Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, oraz dr hab. Julita Wasilczuk, prof. PG. Wykłady plenarne wygłosili prof. Francesco Lian z Uniwersytetu w Sewilli oraz prof. Beata Glinka z Wydziału Zarządzania UW. Uczestnicy przez kolejne półtora dnia obradowali w dziewięciu równoległych sesjach, skupionych wokół 12 ścieżek tematycznych. Miłym akcentem wydarzenia była uroczysta kolacja na Dziedzińcu Fahrenheita oraz dziedzińcu Heweliusza, w której również wziął udział nasz Rektor prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde.

Konferencja RENT odbywa się corocznie z inicjatywny EIASM (European Institute for Advanced Studies in Management) oraz ECSB (European Council for Small Business and Entrepreneurship), a w jej 37. letniej historii po raz drugi odbyła się w Polsce. Przyznanie prawa do zorganizowania konferencji to efekt wieloletniej współpracy dr hab. Julity Wasilczuk, prof. PG z European Council of Small Business oraz pełnienie przez nią funkcji wice-prezydenta na Polskę. Nasza uczelnia w pełni zasłużyła na zorganizowanie tej konferencji, Politechnika Gdańska jest miejscem wykuwania się kadr przedsiębiorczych, ale także miejscem gdzie prowadzone są intensywne badania nad zjawiskiem przedsiębiorczości w kraju i w Europie.

Lokalnym organizatorem konferencji byli pracownicy WZiE: Julita Wasilczuk (Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego), Magdalena Popowska, Piotr Kasprzak, Krzysztof Zięba oraz Ewa Lechman.

Na zakończenie chcemy serdecznie podziękować za wsparcie organizacyjne Wydziałowi Zarzadzania i Ekonomii, w tym w szczególności naszemu Dyrektorowi Administracyjnemu Mariuszowi Krzyżanowskiemu, za wsparcie zarówno organizacyjne ale również finansowe JM Rektorowi PG prof. dr hab. inż. Krzysztofowi Wilde, oraz Prezydent Miasta Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz.