Wyróżnienie HR dla PG od Komisji Europejskiej na następne 3 lata | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-07-05

Wyróżnienie HR dla PG od Komisji Europejskiej na następne 3 lata

hr
Politechnika Gdańska otrzymała wyróżnienie HR Exellence in Research na kolejne trzy lata. Prawo do posługiwania się Logo HR przyznawane jest przez Komisję Europejską instytucjom, które działają na rzecz zwiększania atrakcyjności warunków pracy i rozwoju kariery pracowników naukowych.

Asesorzy z KE docenili staranność dostosowania działań HR, podejmowanych na PG, do zasad zawartych w Europejskiej Karcie Naukowca i Kodeksie Postępowania przy Rekrutacji Pracowników Naukowych. Przedłożone dokumenty „kompleksowa ocena wewnętrzna” i Strategia HR4R PG 2022-2025 spełniły wszystkie wymagania stawiane przez KE dotyczące postępu i jakości polityki kadrowej, a  PG została uznana za instytucję tworzącą stymulujące i sprzyjające środowisko dla naukowców.

Zespół oceniający, pod przewodnictwem prof. Adriany Burlea-Schiopoiu, wskazał wiele silnych stron PG i dobrych praktyk realizowanych na rzecz naukowców, i całej wspólnoty akademickiej. Wśród nich znalazły się elementy polecane innym organizacjom w całej Europie, takiejak: wzmocniona pozycja PG i pracowników naukowych, wsparte umiędzynarodowienie i mobilność dzięki statusowi IDUB, różnorodność programów szkoleniowych i warsztatów oferowanych na PG, utworzenie Centrum HR, otwartego na głos kadry uczelni. Wśród rozwiązań formalnych znalazły się: dwujęzyczna dokumentacja i informacje na stronie Excellence-in-Research, karty samomonitorujące jako mechanizm monitorowania i oceny realizacji Strategii HR4R. Komisja Europejska wyróżniła również świadomość potrzeby i wsparcie w zapewnianiu równowagi praca-życie osobiste.

W opracowanie i realizację Strategii HR4R PG zaangażowanych jest wiele osób i zespołów. Na bieżąco pracują uczelniane zespoły ds. wdrożenia i monitorowania wdrożenia zasad Karty i Kodeksu oraz Zespół monitorujący warunki rozwoju i badań prowadzonych przez młodych naukowców. Organizacyjnie nad całością procesów opiekę sprawuje prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. rozwoju i organizacji, a koordynacją działań zajmuje się Centrum HR-Rozwój. Pracownicy PG są informowani o realizacji ważnych przedsięwzięć HR na stronie Excellence-in-Research oraz w komunikatach na Strefie Pracownika i Newsletterach HR, są zapraszani na otwarte spotkania „Porozmawiajmy o… i porozmawiajmy z…”, na których dyskutowane są ważne kwestie dla wspólnoty akademickiej.

– Wyróżnienie HR Excellence to potwierdzenie jakości i wysokich standardów w tworzeniu jak najlepszych warunków pracy naukowej i badawczo-rozwojowej na Politechnice Gdańskiej – podkreśla prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju. –  Wdrażamy zasady opisane w Europejskiej Karcie Naukowca oraz Kodeksie Postępowania, by oferować naszym pracownikom stabilne zatrudnienie, możliwość rozwoju zawodowego, dbać o równowagę między życiem zawodowym i prywatnym oraz przeciwdziałać dyskryminacji, a także wzmacniać umiędzynarodowienie naszej kadry akademickiej. Komisja Europejska doceniła nasze zaangażowanie w ten proces, dostrzegła rozwój polityki kadrowej i wiele nowych inicjatyw w zakresie HR, czego dowodem jest przyznanie LOGO Excellence in Research na kolejne 3 lata.

Zapraszamy na stronę Excellence-in-Research i do kontaktu z Centrum HR.