Nowe kompozycje malarskie na ścianach WZiE | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-07-06

Nowe kompozycje malarskie na ścianach WZiE

sciana
fot. Joanna Szakoła
W holu i sali wykładowej budynku Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej można podziwiać malarstwo usytuowane bezpośrednio na ścianach. Kompozycje zostały zrealizowane przez studentów IV sem. studiów inżynierskich Wydziału Architektury PG w ramach zajęć prowadzonych przez artystów z Katedry Sztuk Wizualnych – prof. Jana Buczkowskiego i dr Edytę Urwanowicz.

Pierwszym etapem było zaprojektowanie kompozycji malarskich, które uwzględniając kontekst miejsca poprawią jego jakość i nadadzą mu niepowtarzalny klimat. Prace projektowe odbywały się w dziesięciu trzyosobowych zespołach. Był to konkurs, w którym brali udział wszyscy uczestnicy zajęć.  Komisja konkursowa nagrodziła 3 projekty, 2 z nich wybierając do realizacji.

Na ścianę w holu wybrano geometryczną kompozycję autorstwa Ady Bujarskiej, Zuzanny Chybickiej i Agaty Krasoń, o podziałach nawiązujących do struktury podłogi i okien. Ich perspektywiczny układ kieruje nas w stronę sali wykładowej w której znajduje się druga praca. Jest to miękka organiczna forma złożona z niebiesko-żółto-czerwonych linii rozpostartych pomiędzy parą przeszklonych drzwi niby tęcza łącząca ze sobą 2 punkty na horyzoncie. Autorkami tego projektu są: Małgorzata Kulaszewicz, Katarzyna Sakwińska i Dominika Sambor.

W trwających 2 tygodnie pracach malarskich brali udział wszyscy uczestnicy zajęć wspólnie z prowadzącymi. W ostatnich latach jest to już czwarta realizacja malarska w przestrzeni politechnicznego kampusu. Stanie się ona częścią przyszłej kolekcji sztuki i techniki Politechniki Gdańskiej.

Wyniki konkursu na projekt malarstwa w holu i sali wykładowej w budynku Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechnik Gdańskiej

Komisja konkursowa na posiedzeniu w dniu 12.05. 2023 r. w składzie: prof. Małgorzata Gawrycka, dziekan WZiE, dr Beata Krawczyk-Bryłka, dyr. studiów MBA, Ewa Lipka, WZiE, prof. Jan Buczkowski, WA, prof. Krzysztof Wróblewski, WA oraz dr Edyta Urwanowicz, WA, po zapoznaniu się z 10 projektami przyznała 3 równorzędne nagrody.

I nagroda (projekt wybrany do realizacji):

➞ Ada Bujarska, Zuzanna Chybicka, Agata Krasoń.

I nagroda (projekt wybrany do realizacji):

➞ Małgorzata Kulaszewicz, Katarzyna Sakwińska, Dominika Sambor.

I nagroda:

➞ Kacper Bernat, Julia Jóźwiuk, Natalia Kołoszko.