Międzynarodowa akredytacja ACEEU dla Politechniki Gdańskiej | Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-07-05

Międzynarodowa akredytacja ACEEU dla Politechniki Gdańskiej

ACEEU
Politechnika Gdańska otrzymała certyfikat „Engaged University Accreditation”, przyznawany przez Accreditation Council for Entrepreneurial and Engaged Universities (ACEEU). Dzięki temu znalazła się wśród trzech polskich szkół wyższych, które mogą pochwalić się tytułem uczelni zaangażowanej. Certyfikat otrzymują szkoły wyższe prowadzące skuteczne i innowacyjne działania zorientowane na wywieranie pozytywnego wpływu na środowisko społeczne.

Jest to obecnie jedyna akredytacja, która ocenia społeczne oddziaływanie uczelni wyższej na otoczenie, jakość współpracy z partnerami spoza uczelni, wdrażanie idei społecznej odpowiedzialności, w tym celów zrównoważonego rozwoju. Proces akredytacji na PG trwał od października 2021 roku i był złożony z kilku etapów, w tym stworzenia raportu samooceny, wizytacji i oceny na miejscu oraz uzupełniania wymaganych informacji. Oceny dokonywało międzynarodowe grono ekspertów z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Polski, Stanów Zjednoczonych i Chile.

– Akredytacja ACEEU, którą otrzymała Politechnika Gdańska, jest dla nas szczególnie ważna, ponieważ Trzecia Misja Uczelni jest dla nas równie istotna, jak badania i edukacja. PG może szczycić się tym wyróżnieniem jako jedna z trzech uczelni w Polsce i kilkunastu na świecie – powiedział prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju.

ACEEU (Accreditation Council for Entrepreneurial and Engaged Universities) jest międzynarodową organizacją założoną w 2016 roku, która specjalizuje się w uznawaniu i wspieraniu przedsiębiorczego i zaangażowanego potencjału uniwersytetów na poziomie instytucjonalnym i wydziałowym.

Podczas Forum Interesariuszy ACEEU Politechnikę Gdańską reprezentowały Agnieszka Cholewińska i Barbara Urbańska z Centrum Analiz Strategicznych, odpowiedzialnego za koordynację procesu uzyskania akredytacji międzynarodowej.

Dr. Lina Landinez, CEO of ACEEU, Agnieszka Cholewińska i Barbara Urbańska z centrum Analiz Strategicznych PG oraz prof. Thorsten Kliewe, Chair of ACEEU

Akredytacja ACEEU „Engaged University Acreditation” została sfinansowana w ramach projektu „Akredytacje zagraniczne”, POWER.03.03.00-00-P004/16. Kwota dofinansowani wyniosła 133 874,13 zł.